Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gminy Metropolii Krakowskiej chcą przyspieszyć walkę ze smogiem

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Kontynuacja pracy ekodoradców, wsparcie mieszkańców krakowskiego obwarzanka, więcej kontroli palenisk – to główne działania planowane w najbliższym czasie w gminach Metropolii Krakowskiej. Na ten cel stowarzyszenie może wykorzystać jeszcze 15 mln zł w ramach ZIT. Kraków, zrzeszony w Metropolii, wystąpi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o zaskarżenie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Skarga do WSA

– Mieszkańcy Krakowa nie mogą ponosić konsekwencji wydłużenia – decyzją radnych sejmiku województwa – działań antysmogowych wokół Krakowa. Obecnie pracujemy nad uzasadnieniem skargi do WSA w tej sprawie. Najprawdopodobniej wystąpimy z nią w styczniu 2023 r. – mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Pod koniec września tego roku po długich i burzliwych obradach podczas sejmiku wojewódzkiego przegłosowano zmianę uchwały antysmogowej, a tym samym przedłużono działanie pozaklasowych pieców węglowych. Teraz "kopciuchy" będą mogły legalnie dymić do końca kwietnia 2024 roku.

Prawie 30 tys. "kopciuchów" wokół Krakowa

Z danych rejestru Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków wynika, że wokół Krakowa funkcjonuje obecnie 29,8 tys. kotłów na paliwo stałe, z czego 13,3 tys. to bezklasowe paleniska, czyli mniej niż wcześniej szacowały gminy Metropolii (zeszłoroczne szacunki wskazywały na 22 tys.). Tego typu kotły – w świetle zmienionej we wrześniu br. uchwały antysmogowej dla Małopolski – muszą zostać zlikwidowane do 30 kwietnia 2024 r.

– Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy regionu są obecnie w trudnej sytuacji, związanej przede wszystkim z wysoką inflacją i kryzysem energetycznym wywołanym wojną na Ukrainie i wciąż będziemy podejmować działania na rzecz poprawy jakości powietrza uwzględniając wrażliwość społeczną. Niemniej jednak – mając na uwadze naprawdę trudne okoliczności – nie będziemy zmieniać naszych priorytetów w tym zakresie. Chcemy oddychać czystym powietrzem – zaznacza wiceprezydent Jerzy Muzyk.

Wsparcie ekodoradców

Dlatego też w ramach Stowarzyszenia podjęto decyzję o wydłużeniu okresu realizacji projektu Eko Team dzięki czemu przez kolejny rok w gminach Metropolii Krakowskiej będą pracować ekodoradcy. Wyspecjalizowani pracownicy wciąż będą służyć pomocą mieszkańcom oraz będą ich zachęcać do skorzystania z dofinansowania na wymianę pieca.

– W 2023 r. do dyspozycji mieszkańców wciąż są środki w wysokości 15 mln zł z funduszy europejskich przeznaczone na dofinasowanie kosztów wymiany starych kotłów. Natomiast dzięki realizacji wspólnego projektu Eko Team, na terenie Metropolii Krakowskiej zatrudnionych jest 46 ekodoradców. Ich głównym zadaniem jest pomoc mieszkańcom również m.in w uzyskaniu i rozliczeniu dotacji ze środków zewnętrznych na wymianę pieca, prace termomodernizacyjne czy instalacje odnawialnych źródeł energii – zaznacza Daniel Wrzoszczyk, dyrektor biura Stowarzyszenia Metropolia Krakowska.

Kontrole spalania w regionie

W rozpoczętym już sezonie grzewczym istotne będą również prowadzone kontrole spalania. Zmiana uchwały antysmogowej to nie tylko dłuższy czas, jaki mogą zostać z nami kopciuchy, ale też bardzo wysokie ryzyko, że do ogrzewania wykorzystany zostanie niewłaściwy opał. Władze gmin nie chcą powrotu do palenia śmieciami. Dlatego też od 2023 r. zwiększy się liczba planowych kontroli, jakie będą przeprowadzane na terenie gmin Metropolii Krakowskiej. Łącznie w gminach ościennych zostanie ich wykonanych ponad 4,5 tys. Do tego dochodzą oczywiście kontrole interwencyjne, zgłaszane przez mieszkańców.

– Każdego roku gminy konsekwentnie informowały mieszkańców o kluczowych kwestiach związanych z wejściem w życie uchwały antysmogowej, możliwości uzyskania dotacji oraz o konsekwencjach niedostosowania się do jej wymogów. Co więcej, Gmina Skawina oraz Gmina Niepołomice przyjęły lokalne uchwały antysmogowe. W działaniach informacyjnych gminy ościenne w ostatnich dwóch latach zostały wsparte przez Kraków w ramach projektu Inicjatywa 600 – mówi Krzysztof Wołos, wójt Gminy Wielka Wieś, przewodniczący komisji Stowarzyszenia Metropolia Krakowska ds. środowiska i przestrzeni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska