https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gondola połączy Jaworzynę z Wierchomlą?

Alicja Fałek
Za dwa lata 42 wagoniki w ciągu godziny przewiozą nawet 800 turystów. Jeśli projektu nie zablokują ekolodzy, to burmistrz Muszyny zdobędzie pieniądze. - Nasz projekt da impuls do rozwoju inwestycji turystycznych na terenie sześciu sądeckich gmin - tak o budowie kolei gondolowej, która połączy dwie stacje narciarskie: Jaworzynę Krynicką i Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla, mówi Jan Golba, burmistrz Muszyny.

W przedsięwzięcie bierze udział Związek Gmin Krynicko-Popradzkich, czyli Muszyna, Krynica-Zdrój, Piwniczna-Zdrój, Stary Sącz i Łabowa. Dzięki zaangażowaniu sześciu gmin projekt przybrał charakter subregionalny i może być finansowany z funduszy Unii Europejskiej. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w Krakowie Związek Gmin złożył  wniosek o włączenie projektu kolejki do Subregionalnego Programu Rozwoju na lata 2014-2020.

Na budowę gondoli ze stacji narciarskiej na Jaworzynie Krynickiej do Wierchomli, o łącznej długości 4,2 km, potrzeba 10-11 mln euro.

- To nieduży koszt jeśli chodzi o projekty subregionalne, dlatego realizacja inwestycji jest bardziej realna, niż budowa krytego stoku narciarskiego - uważa burmistrz Muszyny. - Kolejka ma mieć charakter transportowo -widokowy. Korzystać będą z niej narciarze i turyści. Dzięki temu sezon na obu stacjach narciarskich wydłużyłby się poza okres zimowy - dodaje.

Jan Golba zaznacza, że inwestycji nie powinni blokować ekolodzy, bo ingerencja w naturę będzie minimalna. Na trasie kolejki stanie 12 podpór, a wagoniki będą jeździć ponad drzewami.

- Poczekajmy z takimi opiniami na ocenę oddziaływania tego projektu na środowisko. W końcu inwestycja ma powstać na terenie Natura 2000, czyli objętym ochroną - zwraca uwagę Grzegorz Tabasz, sądecki przyrodnik i członek Stowarzyszenia Greenworks. - Przecież trzeba będzie wyciąć drzewa, żeby postawić podpory oraz dostarczyć przez las materiały budowlane.

Zarząd Województwa zatwierdzi wykaz kluczowych przedsięwzięć Subregionalnego Programu Rozwoju w drugiej połowie 2015 roku. Wtedy też wybrane będą  projekty, które otrzymają wsparcie finansowe.

 

Źródło: Gazeta Krakowska

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krk
Jak ja uwielbiam takich filozofów co wiecznie na wszystko narzekają-pytał Cię ktoś o zdanie??? Jeżeli chcesz sobie siedziec przed TV i pie..dzieć w fotel to sobie siedź i marudź do swojej żony, jeżeli ją masz wogóle...bo z takim zgredem to chyba ciężko jednak...
f
fff
Od razu przedłużyć gondolę do Nowego Sącza najlepiej. Debilne pojekty dla leniwych spaślaków, którzy przyjeżdżają w góry nażreć się i nachlać a potem przewieźć tyłek na Jaworzynę i z powrotem do samochodu. Eko-wandalizm. Oby się nie udało ... 
s
sdsd
krk to skrót od "krakus" rozumiem ... nic dziwnego, że taki porypany ....
s
sdsd
krk to skrót od "krakus" rozumiem ... nic dziwnego, że taki porypany ....
g
gr_di
Żegnajcie piękne, dzikie Beskidy :( Na szczęście zostają jeszcze Bieszczady i najdzikszy Beskid Niski, potem to już tylko Karpaty po stronie ukraińskiej i w Rumunii ....
g
gniewko_syn_ryba
Bieszczady "dzikie" ??? Chyba dawno tam nie byłeś... ;)))
f
fajnie
Super! Gdyby jeszcze dogadać się ze Słowakami z Popradu i Bardejowa i jeszcze poprawić drogę z A4 w góry to będziemy lepsi niż Zakopane z okolicami!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska