Czy Tatrzański Park Narodowy postanowił podglądać górali? Zdaniem pochodzącego z Małego Cichego radnego Jana Pawlikowskiego wszystko na to wskazuje. Od kilku tygodni zgłaszają się do niego zdenerwowani mieszkańcy wsi, których domy i działki sąsiadują z terenami wchodzącymi już w skład TPN.
- Mieszkańcy zauważyli, że od kilku dni pracownicy parku montują w lasach urządzenia, które mają rejestrować to co się tam dzieje - mówi Jan Pawlikowski. - Urządzenia są zwrócone w stronę wsi. Ba! Część z nich podobno stoi nawet na prywatnych terenach. Nikt nie wytłumaczył mieszkańcom do czego takie filmowanie ma służyć. Dlatego jesteśmy tym oburzeni. Poprosiłem władze gminy o interwencję.
Słowa radnego potwierdzili nam wczoraj mieszkańcy. - Radny Pawlikowski mówi prawdę - twierdzi chcąca pozostać anonimową góralka z Małego Cichego. - Tych kamer jest w lesie cała masa. Pewnie kiedyś miały śledzić złodziei drewna. Teraz jednak, gdy stanęły na granicy wsi i patrzą w naszą stronę, na pewno nie śledzą złodziei. One podglądają nas i nagrywają to co robimy we własnych, prywatnych lasach.
W doniesienia jakoby TPN ustawił wokół Małego Cichego nielegalny, szpiegowski monitoring nie do końca wierzy wójt Bronisław Stoch. - Radny Pawlikowski to stary samorządowiec. Dlatego zgodnie z jego prośbą poprosiłem park o wyjaśnienia. Odpowiedzi na razie nie mam - mówi wójt. - Trochę jednak wątpię, by strażnicy przyrody rzeczywiście podglądali mieszkańców. Po co mieliby to robić?
O kamerach śledzących górali z Małego Cichego i Murzasichla nic nie wie Edward Wlazło, komendant straży Tatrzańskiego Parku Narodowego. - W okolicach tych wsi nie zakładaliśmy urządzeń śledzących tego co się dzieje w lesie - mówi. - Na pewno nie podglądamy górali na ich prywatnej posesji. Nikogo nie zapewnię jednak, że w pozostałych rejonach Tatr podobnych urządzeń nie zamontowaliśmy. Może są, a może ich tam nie ma.
Konflikt pomiędzy góralami z Małego Cichego, a TPN-em trwa od roku. Rozpoczął się po tym jak mieszkańcy oskarżyli park o próbę powiększenia swoich granic kosztem ich działek.
Tajemnice dawnych więzień [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!