Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralu, oddaj 1 proc. dla potrzebujących

Tomasz Mateusiak
- Mieszkańcy Podhala nie wypracowali w sobie jeszcze odruchu dobroczynności - uważa naczelnik zakopiańskiego urzędu skarbowego Małgorzata Kabata--Żbik. Na dowód swych słów przytacza liczby, które wskazują, że zaledwie 27 proc. górali, którzy rozliczyli już swój podatek za 2011 rok, zdecydowało się przekazać 1 procent podatku organizacjom pożytku publicznego. Trochę lepiej jest w Nowym Targu.

Przepisy zezwalające podatnikom na przekazywanie 1 proc. odprowadzanego przez nich podatku dochodowego na cele społeczne obowiązują od 5 lat.

Zbierane w ten sposób środki stały się jednym z głównych dochodów wielu fundacji oraz instytucji publicznych. Mieszkańcy Podhala wciąż jednak wolą, by 1 proc. ich podatku trafiało do kasy państwa niż do wskazanej przez nich organizacji. - Od początku stycznia w naszym urzędzie skarbowym rozliczyło się 4266 osób czy przedsiębiorstw - mówi Małgorzata Kabata-Żbik. - Z tej grupy tylko 1073 osoby wpisały na swoim zeznaniu nazwę instytucji, której chcą przekazać 1 procent swego podatku. To zaledwie 27 procent wszystkich podatników, z których każdy przekazał na cele charytatywne średnio 30 złotych.

Jak dodaje pani naczelnik, to mało, biorąc pod uwagę, że oddanie 1 proc. nic ludzi nie kosztuje. - Jeśli nie dostaną tych pieniędzy organizacje pożytku publicznego, to weźmie je państwo - podkreśla. Troszkę lepiej sytuacja wygląda w US w Nowym Targu. Tam do wczoraj z fiskusem rozliczyło się 9819 osób, z których 3360 wypełniło w formularzu PIT rubrykę z 1 proc. - Jeden procent oddaje na cele społeczne trochę ponad 37 proc. podatników - mówi Zdzisław Cięciel, zastępca naczelnika urzędu skarbowego ze stolicy Podhala. - Liczę, że wraz ze wzrostem liczby zeznań wskaźnik będzie wzrastał.

By przekazać część swojego podatku na cele społeczne, wystarczy w określonej rubryce zeznania podatkowego wpisać numer, pod jakim w Krajowym Rejestrze Sądowym wpisana jest organizacja pożytku publicznego. Nie trzeba jednak wcale znać go na pamięć. - W urzędzie są książeczki, w których zapisane są numery wszystkich organizacji z całego kraju - zapewnia Małgorzata Kabata-Żbik. - Każdy, kto przyjdzie do urzędu w Nowym Targu czy w Zakopanem, taką znajdzie. - Ja swój jeden procent przekażę na jakiś dom dziecka - mówi Paweł Pawlarczyk z Zakopanego. - Jak mam oddać tę kasę państwu, to wolę, by jakieś dziecko miało za to nową zabawkę.

10 marca w urzędach skarbowych na Podhalu odbędą się dni otwarte. Urzędnicy będą pomagać w wypełnieniu PIT-ów i w znalezieniu odpowiedniej organizacji do przekazania 1 proc. podatku.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska