FLESZ - Kolejne obostrzenia ogłoszone przez rząd
Mateusz Bryg, koordynator Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Gorlicach podaje, że w tym roku tradycyjnie już proponowane są to różnym stopniu trudności.
- Wszystkie są wymagające, bo takie jest założenie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej – tłumaczy. - Ja sam przeszedłem dwa tygodnie temu w mojej indywidualnej drodze najdłuższy dystans. Maja te z własną intencję, moją drogę dedykowałem wszystkim tegorocznym uczestnikom, prosiłem o wstawiennictwo za nimi i o bezpieczny powrót dla wszystkich - dodał.
215 pakietów dla zarejestrowanych pątników
Dla każdego zarejestrowanego uczestnika organizatorzy przygotowali specjalne pakiety. W każdym z nich znalazła się mapka trasy i jej opis. To droga krzyżowa, więc każdy dostał również książeczkę z rozważaniami na poszczególnych stacjach. Uczestnicy wyruszali w drogę w grupach i pojedynczo.
Dla wielu z nich była to któraś z kolei trasa. W wielu przypadkach rodzice przyprowadzali swoje dzieci, które jeszcze kilka lat temu były za małe na wyjście na trasę.
- Najstarszy uczestnik to pan Zbigniew z Jasła – mówi Mateusz Bryg. - Jest z nami od 2016 roku. W tym roku poszedł licząca 42 kilometry trasa do Żmigrodu - podkreśla.
Koordynator zaznacza, że tak naprawdę uczestnicy na trasie mogą liczyć tylko na siebie, dlatego są zachęcani, by dobierać się w kilkuosobowe grupy. Według organizatorów na trasach pojawi się ponad 300 osób.
- Jedno jest pewne, z najdłuższej trasy ostatni uczestnicy zejdą po blisko 20 godzinach – stwierdza Mateusz Bryg.
Większość pątników wyruszyła na trasy po nabożeństwie o godz. 18 odprawionym w kościele św. Andrzeja Boboli. Spora grupa była na trasie natychmiast po odebraniu pakietów z opisami dróg. Pierwsi uczestnicy powinni zameldować się na końcu wybranej przez siebie trasy około 3 w nocy.
Trasa ojca Dolindo 37 km
Trasa będzie prowadziła z kościoła św. Andrzeja Boboli w Gorlicach, ulicą Zamkową, przez Górę Cmentarną, Górnym Osiedlem, Górę Parkową, ulicą Łokietka, przez Ropicę Polską, pod Bartnią Górą, przez Szymbark, Bystrą, Łysą Górę, drogami leśnymi w paśmie Maślanej Góry, Miejskiej Góry i Bartniej Góry.
Trasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego 42 km
Trasa przebiega w 80 proc. szlakami turystycznymi poprowadzonymi ścieżkami leśnymi i drogami gruntowymi. Wędrówkę rozpoczynamy przy kościele parafialnym pw. Andrzeja Boboli w Gorlicach. Wiedzie przez Gorlice, Dominikowice, Męcinę Wielką, Wapienne, Folusz, Mrukową, Bucznik, Mytarz do Nowego Nowy Żmigrodu. Koniec trasy znajduje się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie.
Trasa św. Józefa z Kupertynu 60 km
Ta najbardziej wymagająca trasa wiedzie z Gorlic przez Ropicę Polską, Bielankę, Łosie, Klimkówkę, Uście Gorlickie, Oderne, Magurę Małastowską, Siary i powrót na Gorlicką Golgotę.
- Gorlice. Prezes spółki pracował nielegalnie
- Małastów. Magura Ski Park zaprasza
- Klimkówka. Zobaczcie zalew w zimowej odsłonie
- Wypadek w Moszczenicy na ulicy Gorlickiej. Cztery osoby są poszkodowane
- Gorlice. Morsowanie na Sękówce trwa w najlepsze
- Łużna. Utrudnienia w ruchu po kolizji na drodze wojewódzkiej
