Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Gorliczanie na planie serialu. Zobaczymy ich jesienią w TVP

Halina Gajda
Halina Gajda
Tomasz Machowski (w środku): producenci chętnie angażują grupy rekonstrukcyjne, takie, jak GRH Gorlice 1915
Tomasz Machowski (w środku): producenci chętnie angażują grupy rekonstrukcyjne, takie, jak GRH Gorlice 1915 archiwum prywatne
Na co jak na co, ale na naszych rekonstruktorów z grupy GRH Gorlice 1915 to zawsze można liczyć. Nie grymaszą, nie przebierają, biorą każdą ofertę. W końcu to nie tylko promocja i reklama dla nich, ale dla całego naszego regionu. Tym razem czwórka z nich wzięła udział w nagraniach nowego serialu TVP Drogi Wolności.Kilka dni temu wrócili z planu filmowego w Krakowie.

Tomasz Machowski, jeden z rekonstruktorów o filmowych doświadczeniach mówi z miną doświadczonego aktora.

- Jak to się stało, że się tam znaleźliśmy? Cóż, producenci szukali grup historycznych, bo słusznie uznali, że nie będzie kłopotu z dyscypliną, nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak trzymać broń, jak się zachować, gdy coś wybucha - wylicza. - Poza tym, gdy takie grupy jak nasza przyjeżdżają na plan, to od razu w swoich, historycznych strojach, z całym wyposażeniem adekwatnym do epoki. Same korzyści -śmieje się.

Film, w którym zagrali epizod, trafi na ekrany jesienią. Opowiada historię trzech sióstr, które pod koniec I wojny światowej zakładają w Krakowie tygodnik „Iskra”. Jego inauguracyjne wydanie ukazuje się 11 listopada 1918 roku. Pismo wydawane przez młode bohaterki pozwala na zarysowanie historycznego tła serialu.

Mimo iż rola gorliczan może nie była wielka, to i tak na planie filmowym spędzili niemal cały dzień.- Wcieliliśmy się w żołnierzy 12. krakowskiej dywizji dwudziestego pułku nowosądeckiego piechoty - chwali się. - Po prostu zagraliśmy na luzie, kamera nas nie krępowała, niepotrzebne były też duble - chwali się dalej.

Gorliczan zobaczymy w scenie, gdy ludzie wiwatują, cieszą się z odzyskania niepodległości, witają żołnierzy, wręczając im rozmaite napitki.

- Oczywiście nie było mowy o żadnych prawdziwych trunkach - śmieje się. - Tak naprawdę to był sok jabłkowy - dodaje.

Serial będzie miał trzynaście odcinków. Widzowie zobaczą w nim także m.in. Annę Polony (w roli Emilii Biernackiej), Adama Cywkę (Ignacy Biernacki), Izabelę Kunę (Janina Biernacka), Michalinę Olszańską (Ester Holtorp) oraz wielu aktorów młodego pokolenia.

Zdjęcia realizowane są w Krakowie, Lublinie, Poznaniu oraz Warszawie.

Czytaj najnowsze informacje z Gorlic i okolic

[a]WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 13. "Cymbergaj"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska