Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Nie wiadomo, kto zbuduje cmentarz w Sokole. Nikt się nie zgłosił

Lech Klimek
archiwum
Sprawa budowy nowej nekropolii w Gorlicach wraca jak bumerang. Przy ulicy Dukielskiej, gdzie ma ona powstać hula wiatr. Nadal nie wiadomo, kiedy ruszą pierwsze prace. Miasto nadal chce budować w partnerstwie publiczno-prywatnym.

W czasie ostatniej sesji rady miasta do sprawy powróciła radna Mariola Migdar. Pretekstem była tu kwestia wysokich cen, jakie obecnie płacą mieszkańcy za pochówki na zapełniającym się starym cmentarzu komunalnym. Mieszkańcy żalą się, że MZUK, zarządca cmentarza, pobiera bardzo wysokie opłaty, co winduje ceny pochówków daleko poza 4 tysiące złotych.

- Panie burmistrzu, co z nowym cmentarzem i partnerstwem publiczno-prywatnym - zapytała radna.

Ceny są znane

Rafał Kukla, burmistrz Gorlic, odpowiadając na pytanie, odniósł się również do cen na cmentarzu.

- Cennik, który obowiązuje obecnie, był przecież bardzo dokładnie omawiany - mówił. - Mamy w Gorlicach ceny niższe niż na innych podobnych nekropoliach. Muszę jednak przyznać, że sam załatwiając niedawno sprawę pochówku, też zetknąłem się z tymi wysokimi cenami. To niestety składowa, my pobieramy nasze opłaty, a niektóre zakłady pogrzebowe wykorzystują okazję i windują ceny, zwalając winę na nas - dodał.

Burmistrz zapewnił, że tabela opłat, które pobiera zarządca cmentarza, będzie dla wszystkich zainteresowanych dostępna.

PPP dla cmentarza

Zupełnie inna sprawa to budowa nowego cmentarza przyulicy Dukielskiej. Tu nadal jeszcze jesteśmy, można, by powiedzieć wlesie.

- Po przeprowadzeniu kolejnego etapu, mającego wyłonić naszego partnera nie zgłosił się nikt - stwierdził burmistrz. - To może dziwić, bo w pierwotnej analizie rynku mieliśmy co najmniej dwóch zainteresowanych - dopowiedział.

W najbliższym czasie do Warszawy na specjalistyczne szkolenie dotyczące właśnie partnerstwa publiczno-prywatnego pojedzie pracownik ratusza.

- Można powiedzieć, że wokół budowy cmentarza chodzą przedsiębiorcy - mówił dalej burmistrz. - To również osoby z naszego regionu. Mam jednak wrażenie, że nie do końca wiedzą, jak podejść do tego typu projektu - dopowiedział.

To może wynikać z niedoboru informacji na ten temat. By było jej więcej, ratusz zaplanował spotkania z potencjalnymi inwestorami, w których czasie dostaną oni komplet danych umożliwiających ewentualne podjęcie decyzji.

Jaki ma być cmentarz?

Projekt zakłada budowę kaplicy, domu pogrzebowego z kostnicą. Zagospodarowany zostanie również teren przed wspomnianymi obiektami tak, by kondukt mógł dotrzeć na miejsce pochówku. Od głównej alei odchodziły będą boczne. Wyznaczone zostaną oczywiście pola grzebalne dla tradycyjnych pochówków, gdy do ziemi składa się trumnę, ale też takie, gdy składana jest urna.

Jeśli ktoś będzie miał życzenie, do wyboru będzie też kolumbarium.

- Cmentarz to inwestycja na lata - podkreśla Rafał Kukla - Dla potencjalnego inwestora musi być jasne, że tu nie będzie szybkiego zwrotu z inwestycji. Tu ważne jest raczej to, że jest ona koniec końców obarczona mniejszym ryzykiem - dodał.

Inwestycja będzie realizowana etapami, bo nie ma potrzebny, by zagospodarowywać od razu cały teren. Kolejne alejki, groby będą wykonywane na bieżąco.

Warto wiedzieć

Czym tak naprawdę jest PPP

Partnerstwo publiczno-prywatne, w skrócie PPP, to współpraca pomiędzy jednostkami administracji rządowej i samorządowej (administracji publicznej), a podmiotami prywatnymi w sferze usług publicznych. Partnerstwo obejmować może takie dziedziny, jak na przykład budownictwo mieszkań na wynajem, centra sportowo-rekreacyjne, parkingi, szkoły, siedziby władz publicznych czy gospodarkę komunalną, w tym prowadzenie cmentarzy, ale również budowę dróg i autostrad, portów czy lotnisk. PPP to przedsięwzięcia realizowane na podstawie umowy długoterminowej, zawartej pomiędzy podmiotem publicznym a podmiotem prywatnym, której celem jest stworzenie składników infrastruktury, umożliwiającej świadczenie usług o charakterze publicznym. PPP nie jest więc prywatyzacją działań władzy publicznej.

FLESZ: Co zabija Polaków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska