Gorlice. Na komunalnym drożej. Rada miasta podniosła stawki, niektóre moga szokować [ZDJĘCIA]

Lech Klimek
To, że na cmentarzu komunalnym powoli zaczyna brakować miejsca, wiadomo od dawna. Teraz jeszcze okazuje się, że wzrosną opłaty, jakie musimy ponieść, chcą, by nasz bliski spoczął na miejskiej nekropolii.

Poprzednia uchwała rady miasta dotycząca cmentarza ma już dziewięć lat. Wprowadzono ją w życie w 2009 roku, gdy burmistrzem był Kazimierz Sterkowicz, a radą rządził Bogusław Musiał. Cmentarz przez długie lata był zarządzany przez prywatną firmę. Zmiana nastąpiła w 2016 roku, dokładnie 1 lipca cmentarz przeszedł pod zarząd miejskiej spółki komunalnej, MZUK.

- No co poradzić - mówi Tadeusz Marciszewski, 70-letni gorliczanin. - Wszystko drożeje, to nie ma się co dziwić, że i to ostatnie miejsce spoczynku będzie droższe. Ja nie mam wykupionej kwatery no i cóż, spadnie to na moje dzieci - dodaje.

W sprawie zmiany stawek opłat na cmentarzu MZUK zwracała się już do rady miasta w jesieni ubiegłego roku. Ta nie chciała się sprawą zająć, możliwe, że przez zbliżające się wielkimi krokami wybory. Teraz sprawa stanęła już na samym początku pięcioletniej kadencji.

Bo niezbyt burzliwej dyskusji radni głosowali w sprawie nowego cennika. Przedstawione im propozycje poparło 15 radnych, czwórka była przeciw (Mariola Migdar, Maria Piecuch, Lucyna Jamro i Adam Piechowicz, a dwoje się wstrzymało (Jolanta Dobek i Jan Wojnarski). Uchwała została przyjęta.

- Tak naprawdę to chodziło nam o uporządkowanie wszystkich spraw na cmentarzu - mówi Wojciech Drzymała, dyrektor MZUK. - Dotychczas tak naprawdę panowała na nim samowolka. Nie mieliśmy skutecznych instrumentów, by wprowadzić w obrębie nekropolii równe zasady dla wszystkich - dodaje.

Teraz po wprowadzeniu nowych uregulowań, firmy wykonujące groby będą zobowiązane do uzgadniania wykonywanych tam prac z zarządcą.

- To zmieni dość silnie sytuację - stwierdza szef MZUK. - Nie chodzi tu nawet o same mogiły, ale o tak zwaną małą architekturę. Na cmentarzu powstają ławeczki, groby otaczane są kostką brukową. To czasem rodzi konflikty, gdy przeprowadzamy tam jakieś prace - dodaje.

Szef MZUK podkreślił, że jego ekipy przygotowują na bieżąco miejsca na cmentarzu. Kopane są nowe piwniczki, na których również w zimie można bez problemów wykonywać nagrobki.

W nowej tabeli opłat pojawiła się też całkowicie nowa pozycja. To oddanie miejsca w kolumbarium na okres 50 lat.

- Miejsce pochówku w urnach powstaje po lewej stronie kaplicy - mówi Wojciech Drzymała. - To moim zdaniem świetna lokalizacja z utwardzonym placem. W pierwszym etapie będzie tam 34 nisze, każda na dwie urny. Po drugiej stronie kaplicy jest też miejsce, gdzie mogłyby powstać kolejne - dodaje.

By zarezerwować sobie takie miejsce, trzeba będzie wyłożyć 2500 złotych za jedna dwuurnowa niszę.

W czasie sesji padło też pytanie o ilość miejsc na cmentarzu. Odpowiadając na nie, Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic, powiedział, że powinno ich wystarczyć jeszcze na co najmniej 4 lata. Zapowiedział również, że choćby toalety w budynku kaplicy zostaną poddane remontowi. Radni zostali też poinformowani, że nowe ceny są porównywalne z tymi, które obowiązują na komunalnych cmentarzach w miastach tej wielkości, co Gorlice.

Trzeba wiedzieć

Nowe ceny na cmentarzu

- Udostępnienie kaplicy - 100 zł za każdą dobę (było 40 zł)

- Przechowanie zwłok w chłodni - 70 zł (50 zł)

- Wykonanie piwniczki pod grobowiec, zajmujący jedno pole na dwie trumny - 1500 zł

- Wykonanie piwniczki pod grobowiec, zajmujący dwa pola na cztery trumny - 2300 zł

- Miejsca nieobejmujące prawa do budowy grobu murowanego (grób ziemny) na 20 lat to opłata 500 zł (105 zł) w przypadku osoby dorosłej i 250 zł (35 zł), gdy chodzi o dziecko lub urnę.

Jeśli chcemy postawić grób murowany, na 50 lat, to musimy się liczyć z większymi kosztami. Jedno pole, czyli grobowiec na dwie trumny to koszt 1560 zł (1300 zł). Gdy chcemy zająć dwa pola (cztery trumny), musimy się liczyć z koniecznością wyłożenia 3120 zł (2000 zł). Remont grobowca i nagrobka będzie nas kosztować 100 złotych. Za jego wyczyszczenie zapłacimy 30 złotych.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dfvdfv

vfdvdf

Dodaj ogłoszenie