O pomoc finansową ubiegać się może każdy uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej. W tym przypadku miesięczna wysokość dochodu netto na osobę w rodzinie ucznia nie może przekraczać 351 złotych. Dodatkowym kryterium decydującym o przyznaniu stypendium może być bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba albo wielodzietność - występujące we wspomnianej rodzinie.
Stypendium szkolne działa na zasadzie refundacji kosztów, poniesionych w związku z nauką szkolną lub zajęciami pozalekcyjnymi. Do zwrotu wydatków uprawnia więc zakup artykułów szkolnych, m.in. odzieży sportowej (przeznaczonej na zajęcia wf - w tym tenisówek, a także sprzętu muzycznego niezbędnego w zajęciach dodatkowych (np. gry na gitarze). Refundacji podlega też opłata za przyłączenie do internetu oraz koszty abonamentu. Warunkiem przyznania świadczenia jest zachowanie i okazanie rachunków dokumentujących wydatki.
Chętnych na skorzystanie ze stypendiów jest wielu. W ubiegłym roku w gminach Biecz, Bobowa oraz Łużna było ich odpowiednio 700, 764 oraz 408.
W gminie Gorlice z tej formy pomocy skorzystało 351 uczniów. Kwota dofinansowania waha się od 247 złotych na rok szkolny w Ropie do 746 złotych na ten sam okres w Bieczu.