- To strzał w dziesiątkę - mówi Tomasz Pruchnicki, fan piłki nożnej. - Wspólne kibicowanie to coś wspaniałego. Oczywiście zamelduję się w strefie, ale od drugiego spotkania naszej reprezentacji. Mam to szczęście, że pierwszy mecz naszych, 19 czerwca z Senegalem, obejrzę z trybun stadionu w Moskwie - dodaje uśmiechnięty.
Pan Tomasz na długo przed finałami zarejestrował się w internetowej aplikacji FIFA. Właśnie jego zgłoszenie zostało wylosowane. Miał prawo do zakupu dwóch biletów. Skwapliwie z tego skorzystał.
- Byłem akurat na wycieczce w Gwatemali, gdy dostałe SMS-a z informacją - opowiada. - W pierwszej chwili trochę nie dowierzałem. Dostałem też potwierdzenie poprzez pocztę elektroniczną - dodaje.
Za bilety musiał zapłacić. Do Moskwy mógł pojechać pociągiem, ale to osiemnaście godzin w podróży.
- Wybrałem samolot, szybciej i wygodniej - relacjonuje. - Na mecz jadę z synem. On jest większym fanem niż ja. Był już kilkakrotny na meczach reprezentacji. Dla mnie będzie to debiut, oczywiście, jeśli chodzi o rangę imprezy - dopowiada.
Panowie Pruchniccy dostali z FIFA specjalne ID Fan ze zdjęciem. Ten dokument to równocześnie wiza wjazdowa do Rosji. Już na miejscu w Moskwie będą dzięki niemu mogli korzystać z komunikacji publicznej i bezpłatnie zwiedzać niektóre muzea.
By wspólnie przeżywać mecze naszej reprezentacji, nie trzeba jechać do Rosji. Wystarczy przyjść na Rynek, gdzie od wczoraj działa Strefa Kibica.
- Wszystkie imprezy, które odbywają się w Gorlicach, są organizowane z myślą o mieszkańcach - podkreśla Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Nie inaczej jest i tym razem. Mundial to nie tylko czas poświęcony rozrywce, ale też integracji mieszkańców Gorlic. Nic w końcu nie zbliża tak, jak pozytywne, sportowe emocje - dodaje.
Płyta Rynku zmieniła się na czas mistrzostw całkowicie. Z tego rodzaju przedsięwzięciem mieliśmy już okazję spotkać się w czasie mistrzostw Europy, które odbywały się w Polsce. Wtedy jednak działała ona jeden dzień, a na ekranie wyświetlany był mecz Polska - Czechy.
- Będziemy w Gorlicach przez miesiąc - mówi Agnieszka Dajewska, z agencji EGG Studio, organizatora strefy. - Na wielkim telebimie, który stoi w górnej części Rynku, pokażemy wszystkie mecze grupowe naszej reprezentacji. Ogrodzona część przed nim ma zapewnić komfortowe warunki oglądania dla około 2 tysięcy osób - dopowiada.
Oczywiście, jeśli nasza reprezentacja wyjdzie z grupy, telebim nadal będzie używany. Kibice obejrzą na nim wszystkie mecze Polaków. - Mamy nadzieję, że będzie ich siedem w tym ten finałowy - mówi z uśmiechem pani Agnieszka.
Wszystkie mecze mistrzostw będzie można oglądać w specjalnym namiocie, który stoi na Rynku. Tu można też coś zjeść i wypić. Gorlicka strefa to nie tylko transmisje, ale także mnóstwo atrakcji dla całych rodzin, a w szczególności najmłodszych kibiców. Na Rynku powstało mini-boisko, można również wziąć udział w przygotowanych na tę okazję grach, zabawach, konkursach i wygrać piłkarskie gadżety.
- Ten obszar dla dzieci jest bardzo bezpieczny - podkreśla Agnieszka Dajewska. - Zajęcia dla dzieci prowadzą trenerzy z gorlickiej akademii piłkarskiej Bardomed. Będzie nie tylko zabawa, ale też nauka podstaw piłki nożnej - dopowiada.
Mundial w liczbach
36,8 centymetra
To wysokość pucharu Mistrzostw Świata, o którego zdobyciu marzą wszystkie piłkarskie reprezentacje. Waży 6,1 kg i wykonany jest z 18-karatowego złota.
38 milionów dolarów
Taką nagrodę finansową dostanie reprezentacja, która wygra mundial. Wicemistrz dostanie z kolei 28 mln dol. Za 3. i 4. miejsce otrzymają 24 i 22 mln dol.
12 miliardów dolarów
Z najnowszych danych wynika, że tyle, co najmniej kosztowała Rosję organizacja mundialu.
2,5 tys. kilometrów
To odległość od najbardziej wysuniętego na zachód obiektu Mistrzostw Świata - Kaliningradu - do najbardziej wysuniętego na wschód - Jekaterynburga.
43 miliony dolarów
Będą kosztować darmowe przejazdy kolejowe między miastami, gdzie odbywać będą się mecze.
MISTRZOSTWA ŚWIATA W PIŁCE NOŻNEJ ROSJA 2018:
WIDEO: MŚ 2018: To wszystko, co MUSICIE wiedzieć o mundialu w Rosji!
Źródło: vivi24