Zainteresowanie pacjentów nowym gabinetem Podstawowej Opieki Zdrowotnej w powiecie przeszło najśmielsze oczekiwania. Ten powstał przy naszym szpitalu.
- Tak naprawdę jesteśmy w fazie organizacji przestrzeni pod gabinety lekarskie. Przenosimy poradnie specjalistyczne m.in. pulmonologiczną i dermatologiczną, by docelowo zamknąć przeszkloną ścianą część, w której działa POZ od pozostałej części poradni - tłumaczy Marian Świerz, dyrektor naszego szpitala.
O powstaniu POZ w budynku poradni przyszpitalnej zdecydował fakt, że teraz szpital prowadzi już kompleksowe usługi dla swoich pacjentów. Szpital poza prowadzeniem oddziałów zapewniał już wcześniej nocną i świąteczną opiekę medyczną. Teraz ta została rozszerzona o wspomniany POZ.
W tym samym czasie doszło do likwidacji przychodni POZ przy ul. Bardiowskiej w Gorlicach. Oczywistym było więc, że około 400 pacjentów będzie szukało nowego miejsca i dostępu do lekarza pierwszego kontaktu.
- Ludzie doceniają fakt, że od lekarza rodzinnego blisko tu do gabinetów specjalistycznych czy oddziałów szpitalnych. To też świetna oferta dla naszych pracowników, którzy już w miejscu zatrudniania mogą mieć swojego lekarza pierwszego kontaktu - mówi dyrektor Świerz.
Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny. Nieźle dotowane POZ-ty kuszą na tyle, że tylko w ostatnich latach na rzecz pracy w nich z zatrudnienia w oddziałach szpitalnych zrezygnowało co najmniej kilkoro lekarzy.
- Nie ukrywamy też, że liczymy, iż będzie to dochodowa dla szpitala działalność - dodaje Marian Świerz.
Podstawowa Opieka Zdrowotna przy szpitalu funkcjonuje w pomieszczeniach do tej pory zajmowanych przez nocną i świąteczną opiekę zdrowotną oraz planową izbę przyjęć.
- Ta tuż przed końcem roku została przeniesiona przed wejściem do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, obok windy - tłumaczy dyrektor.
To też istotne dla pacjentów przyjmowanych na oddziały, którzy do tej pory zmuszeni byli paradować w kapciach i piżamie przez duży hol i potem korytarz aż do wind prowadzących do oddziałów. Teraz już po załatwieniu formalności związanych z przyjęciem przechodzą wprost do windy lub na klatkę schodową, prowadzącą do oddziałów.
Na ten moment w POZ w szpitalu przyjmują lekarze Justyna Góra-Mirecka, obecnie w trakcie specjalizacji z medycyny rodzinnej, Łukasz Mirecki, Maria Michalik, specjalista medycyny rodzinnej oraz specjalista pediatrii, a także Marcin Czamara, specjalista chorób wewnętrznych.
Ponieważ w gronie przyjmujących lekarzy jest pediatra, przy POZ ma powstać specjalne pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi, by te np. w odpowiednich warunkach mogły nakarmić czy przewinąć niemowlę.
- Osoby zainteresowane ciągle mogą składać deklaracje wyboru lekarza POZ, ale także pielęgniarki oraz położnej - tłumaczy Beata Stępień, szefowa działu organizacji i nadzoru naszego szpitala.
Wypełnione formularze można złożyć właśnie w Dziale Organizacji i Nadzoru, w rejestracji SOR oraz rejestracji Przychodni Specjalistycznej.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Mówimy po krakosku, odc. 6 - Sznycel i schabowy
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto