93. miejsce w rankingu to dobra pozycja? - pytamy Mariana Świerza, dyrektora gorlickiej placówki. - Uważam, że bardzo dobra, bo po pierwsze jesteśmy w setce najlepszych w kraju i dziesiątce najlepszych w województwie, a po drugie to wynik o dwa oczka wyższy niż przed rokiem, więc tendencja jest prawidłowa - mówi dyrektor.
Ranking powstał na podstawie ankiet wypełnionych przez zarządzających placówkami. Pod uwagę brano w nim zakres diagnostyki dostępnej w szpitalu, liczbę wykonywanych procedur leczniczych, współczynnik zakażeń pooperacyjnych. W przypadku pododdziału intensywnej opieki medycznej sprawdzano liczbę monitorowanych łóżek i lekarzy ze specjalizacją z kardiologii zatrudnionych w oddziale. Na pozycję na liście wpłynęła również liczba łóżek i sal operacyjnych na oddziale.
Jest spora szansa, że w przyszłym roku wynik naszego szpitala będzie jeszcze wyższy.
- Bardzo byśmy chcieli, bo i bardzo się staramy - mówi.
Żeby nie zostać gołosłownym, przytacza tylko tegoroczny remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i jego doposażenie w potrzebny sprzęt. Wszystko wartości siedmiu milionów złotych. Zachwala też stale poprawiające się warunki w Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym. Przecież tylko w tym roku przybyło tam kilkanaście łózek. Teraz oddział ma już 44 miejsca.
- Czekamy na pieniądze z programu operacyjnego na organizację Centrum Opieki nad Osobami Starszymi, Powiatowego Centrum Zdrowia Psychicznego. Postawimy też na szybką diagnozę onkologiczną. Chcemy wyremontować oddział paliatywny i wyposażyć mansardę na starym szpitalu na potrzeby oddziału psychiatrycznego - zapowiada dyrektor.
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Strategia Rozwoju Krakowa
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto