W centrum Łużnej wylądowała OSA, czyli otwarta strefa aktywności. Kosztowała 156 987,46 tys. złotych. Już służy mieszkańcom.
- To wariant rozszerzony OSY - mówi Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna. - Na strefę składa się ogólnodostępna siłownia, plac zabaw i dodatkowo strefa relaksu - dodaje.
Na budowę, jeszcze w 2018 roku, gmina dostała 70 tysięcy dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ponad drugie tyle musieli dołożyć ze środków własnych, ponieważ najtańsza oferta po przetargu była około 30 tysięcy złotych wyższa niż zakładana wcześniej kwota.
- Widok korzystających z „OSY” mieszkańców utwierdza mnie w przekonaniu, że pieniądze zostały wydane zgodnie z ich oczekiwaniami - podkreśla. - Strefa jest uzupełnieniem oferty sportowo-rekreacyjnej naszej gminy, od końca kwietnia do dyspozycji mieszkańców pozostaje bowiem boisko wielofunkcyjne przy budynku Szkoły Podstawowej nr 1 - dodaje.
Mieszkańcy mogą skorzystać z kilku urządzeń siłowni zewnętrznej. Jest trenażer nóg, urządzenie do ćwiczenia ramion, ale również masażer. Na placu zabaw znalazły się zestawy sprawnościowe, np. czworolist, labirynt, skalnica ze zjeżdżalnią. W strefie znalazł się także stół do gry w piłkarzyki, platforma huśtająca, ławeczki oraz kosze na śmieci. Teren wokół placu zabaw, którego nawierzchnię stanowi piasek został ogrodzony tak, aby uniemożliwić wejście zwierząt, choćby bezpańskich psów.
- Do wszystkich korzystających ze strefy zwracamy się z prośbą o przestrzeganie regulaminu, który jest tam wywieszony - dodaje wójt. - Zachowajmy porządek, dbajmy o to, by furtka do placu zabaw była zamknięta. W piasku lubią się bawić dzieci, stąd kluczowa jest jego czystość - podkreśla.
W Moszczenicy przy szkole powstaje z kolei kompleks boisk.
- Umowę mamy podpisaną na 339 tysięcy złotych - mówi Jerzy Wałęga, wójt. - Będziemy mieć za to uniwersalny zestaw. Pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej oraz połączone boiska do siatkówki i koszykówki. Dodatkowo całość będzie wzbogacona o część lekkoatletyczną, czyli skocznię w dal - dodaje.
Wykonawca ma czas do końca września.
- Mam nadzieję, że uda się to zrobić wcześniej - mówi wójt. - Byłoby idealnie, gdyby w dniu rozpoczęcia roku szkolnego boska były już po wszystkich odbiorach, gotowe do użytkowania - dodaje.
Największy rozmach jest w Sękowej. Tu gmina wyda ponad 700 tysięcy, z czego blisko 428 tysięcy to dofinansowanie.
- Powstaje ogólnodostępny park kulturalno-sportowy - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy. - Na jego potrzeby rozbudowujemy boisko koło remizy OSP. Będzie nowoczesna i bezpieczna nawierzchnia poliuretanowa oraz oświetlenie - dodaje.
To oczywiście nie wszystko, bo w pneumatycznym namiocie znajdą się maty zapaśnicze. Dodatkowo będzie też można pograć w szachy i warcaby plenerowe.
- Patrząc na postępy prac, mogę przypuszczać, ze wszystko będzie dostępne z końcem sierpnia - podkreśla.
FLESZ - Turystyka kosmiczna nie taka kolorowa
- Małopolskie Wianki w skansenie w Szymbarku
- Gorlice. Bobowa ma nową atrakcję, park edukacyjny
- Na Joannę Niemiec, projektantkę z Gorlic czeka Paryż!
- Dzisiaj o godz. 20 w TVN premiera MasterChef w pałacu Długoszów
- Koncert na Przystanku Szymbark na 20-lecie powiatu
- Stróżowianie przywitali prymicjanta - rodaka na granicy wsi
