https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gorzen TV. Wadowice mają telewizję w szkole

Robert Szkutnik
Nauczyciel Wojciech Biel i uczniowie Jakub Góralczyk, Tomasz Fujak i Mateusz Guzdek
Nauczyciel Wojciech Biel i uczniowie Jakub Góralczyk, Tomasz Fujak i Mateusz Guzdek Robert Szkutnik
W tej telewizji nie ma reżyserek, montażowni ani nawet studia nagrań. Nie zatrudnia też ona ani jednej osoby. A jednak działa. To pierwsza w powiecie wadowickim i jedna z nielicznych w kraju szkolna telewizja. Na antenie właśnie emitowane są pierwsze materiały. Telewizję Gorzen TV stworzyli uczniowie w Zespole Szkół nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Wadowicach.

- Sami przyszli do mnie z takim pomysłem, a ja się zgodziłem - mówi Jerzy Kotaś, dyrektor szkoły przy ul. Zegadłowicza. Zaufał uczniom, bo już wcześniej ich filmy dostawały nagrody w różnych konkursach.

Interaktywna telewizja internetowa gorzentv.pl. jest pomysłem autorskim uczniów czwartej klasy technikum informatycznego. Serwis w oparciu o system zarządzania treścią Joomla stworzyli Tomasz Fujak, Jakub Góralczyk, Mateusz Guzdek, Mateusz Kaczor i Patryk Jamróz pod opieką nauczycieli Wojciecha Biela i Marcina Matyjasika. Później dołączyli do nich inni uczniowie, którzy pomagają administrować stroną i komentują początki telewizji na Facebooku. Chociaż entuzjazmu nie brak to początki szkolnej telewizji są trudne.

- Uczniowie większość materiałów i montażu robią na swoim sprzęcie, bo szkoły nie stać na zakup profesjonalnych kamer ani aparatów cyfrowych z górej półki cenowej - mówi nauczyciel Wojciech Biel.

Szkolny sprzęt to jedna kamera cyfrowa Sony i jeden aparat Olympus. Resztę potrzebnego sprzętu młodzi operatorzy i montażyści przynoszą z domu. - Mam lustrzankę Nikona D 3100 i na niej kręcę materiał filmowy - mówi Tomasz Fujak.

Na szczęście w szkole są też pracownie wyposażone w komputery. Tu można zgrać materiał i zmontować. Gotowe filmy umieszczane są na serwerach YouTube i można je oglądać przez stronę Gorzentv.pl. Tam umożliwiono widzom komentowanie i ocenianie materiałów.

- Na stronie można również wyrazić swoją opinię na różne tematy za pomocą wewnętrznych ankiet i sond - mówi Mateusz Guzdek. A Jakub Góralczyk dodaje - Chcemy wykorzystać nowe technologie. W zamierzeniach będzie to jakość HDTV - wyjaśnia uczeń.
Twórcy cieszą się dużą swobodą. Scenariuszy nie muszą przedstawiać do akceptacji nauczycielom. Pedagodzy zaś zapewniają, że mają do nich zaufanie.

Na antenie można zobaczyć kilkunastominutowe reportaże m.in. prezentację szkoły, dzień z życia ucznia i jak rozmawiać z pracodawcą. Na ukończeniu jest film o wykonanym w szkole robocie "Natasza". Telewizję od kuchni będzie można zobaczyć w piątek 30 marca podczas dni otwartych szkoły.

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
karolek112
to że jest ustawione na podziale godzin to wiadomo
ale jak to zestawić z czasem, dniem, i co jeśli jest przerwa duża lub krótka jak to w szkole
albo jak wypada inna ilość dni w roku
słyszałem że systemy vulkana coś takiego tworzą na zasadzie łączonych baz-gdzieś czytałem
a
anonim
nic trudnego poprostu nauczyciel jet wpisany wraz ze swoim podzialem godzin.... i wyszukiwarka kieruje cie tam gdzie w tej chwili sie znajduje...
w
wykładowca
Jak działa ta wyszukiwarka?
uczę nowych technologii it na wyższej uczelni
i do tej pory nie widziałem nic takiego
z
zaciekawiony
o co chodzi z tą wyszukiwarką nauczyciel na tym filmie!
czy wyszukuje przez GPS
?????????
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska