Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie — Etap II

.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie

Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap II to projekt realizowany od marca 2013 r. przez Wodociągi Krakowskie. Obejmował on dwa kontrakty budowlane: „Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków Kujawy” i „Budowa kanalizacji sanitarnej w ulicach Obozowej, Glogera, Wyciąskiej w Krakowie”. Obydwa kontrakty zostały już zakończone.

W ramach kontraktu „Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni Ścieków Kujawy” prowadzono prace w obiekcie funkcjonującym od 1999 roku, położonym na wschód od terenów mieszkalnych osiedla Pleszów w Krakowie i na południe od Kombinatu Metalurgicznego.

Oczyszczalnia Ścieków Kujawy odbiera nieczystości komunalno-bytowe od 250 tys. mieszkańców Nowej Huty. Obecnie jest w stanie oczyścić w technologii mechaniczno-biologicznej ze wspomaganiem chemicznym 70 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę. Na terenie oczyszczalni powstały nowe obiekty: żwirownik, stacja dmuchaw, zbiornik retencyjny ścieków organicznych, a także reaktor do usuwania azotu z odcieków, budynek zagęszczania i odwadniania osadu oraz stacja wody technologicznej. Prace modernizacyjne objęły cztery osadniki wstępne, cztery komory osadu czynnego oraz osiem osadników wtórnych. Wykonane prace pozwoliły na uruchomienie, dotychczas nieużywanej, czwartej linii technologicznej oraz zwiększenie efektywności trzech pozostałych.

Drugi kontrakt umożliwił powstanie 2,5 km kanalizacji sanitarnej i 40 przyłączy. Prace rozpoczęto od robót w ulicy Obozowej. Inwestycja pozwoliła na przejęcie ścieków sanitarnych z bloków i domów jednorodzinnych, które dotychczas odprowadzane były do oczyszczalni osiedlowej. Kolejną ulicą była Wyciąska. Tutaj poważnym utrudnieniem stał się wysoki poziom wód gruntowych. Na pierwszym etapie prac przeprowadzono odwodnienia terenu.

Kanalizacja ta jest uzupełnieniem systemu, który odprowadza ścieki z obszaru krakowskiej dzielnicy Nowa Huta. Prace w ulicy Glogera trwały od kwietnia 2014 r. do lutego 2015 r. Do poważniejszych problemów należał przewiert pod czynnym torowiskiem kolejowym. Długość przewiertu wyniosła 65 metrów, z czego około 39 metrów wykonano pod czynnym torowiskiem linii PKP Mydlniki-Batowice. Nowo powstała kanalizacja wzdłuż ul. Glogera stanowi kanał przerzutowy dla nieczystości kierowanych z gminy Zielonki do systemu kanalizacji Krakowa.

Realizacja projektu przyczyniła się do ochrony środowiska naturalnego poprzez dostosowanie parametrów odprowadzonych ścieków do norm Unii Europejskiej, szczególnie pod względem zawartości azotu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska