Minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapewnił, że propozycje z Białej Księgi będą realizowane m.in. poprzez zmiany legislacyjne i deregulacyjne w ramach tzw. Tarczy Prawnej dla polskich przedsiębiorców, nad którą trwają już prace w ministerstwie.
Efektem prowadzonego dialogu przy tworzeniu Polityki Przemysłowej Polski ma być Kontrakt Branżowy określający wspólnie zdefiniowane zobowiązania obu stron, czyli biznesu i administracji.
- Pakiet propozycji i uwag zawartych w Białej Księdze stanowi bardzo bogaty materiał nie tylko do pracy nad nową polityką przemysłową, ale jest też swego rodzaju obrazem polskiego przemysłu z jego problemami, raczej ze wskazaniem tego co mu przeszkadza, a nie pomaga. Przygotowując nową politykę przemysłową musimy uwzględnić oba te obszary– podkreślił z kolei wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
Biała Księga Rozwoju Przemysłu. Kluczowe bariery
W Białej Księdze Rozwoju Przemysłu przedsiębiorcy przedstawili bariery, a także propozycje ich zniwelowania. Wyzwaniami w zakresie rozwoju przemysłu pozostają:
- system kształcenia niedostosowany do potrzeb poszczególnych branż przemysłu,
- deficyt kadr,
- trudności w dostępie do preferencyjnych form finansowania, w tym finansowania B+R,
- problemy związane z regulacjami środowiskowymi w tym z gospodarowaniem odpadami,
- wydłużone i skomplikowane procedury administracyjne, w tym inflacja legislacyjna oraz wysoki poziom złożoności prawa,
- przepisy prawa pracy,
- koszty prowadzenia działalności gospodarczej związane z cenami energii.
Polityka Przemysłowa Polski
Polityka Przemysłowa Polski ma być "jednym z głównych filarów dla impulsu rozwojowego polskiej gospodarki opracowanego w ramach Planu dla Pracy i Rozwoju przygotowanego przez resort"- zapowiedziano. Narzędziami służącymi realizacji Polityki Przemysłowej Polski mają być "m.in. deregulacja przepisów, kontrakty branżowe, polityka zakupowa, agendy badawcze i sektorowe programy B+R". Z kolei jako jej cel wskazano także "wzmocnienie polskiego eksportu i skuteczne pozycjonowanie polskich firm na globalnych rynkach".