https://gazetakrakowska.pl
reklama
18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gród w Oleśnicy atrakcją dla dzieci [ZDJĘCIA]

Andrzej Skórka
Jak w średniowieczu powstawały naczynia? Dzieci ze szkoły podstawowej w Oleśnie nauczyły się tego nie z podręczników, ale własnoręcznie zmagając się z technologią sprzed setek lat. Garncarskie warsztaty odbyły się na terenie powstającej w małej wiosce Oleśnica repliki XIII-wiecznego grodu.

Piątoklasistów na zajęcia zaprosiło bractwo rycerskie Poczet Bagiennych z Wieżycy, które zorganizowało się przy budowanym grodzie. O tajnikach produkcji dawnej ceramiki opowiadał im wybitny znawca tematu Krzysztof Dziewientkowski.

- To wysokiej klasy odtwórca historyczny specjalizujący się w produkcji ceramiki oryginalnymi dawnymi metodami - podkreśla Wojciech Maniak, pasjonat historii od kilku lat wznoszący gród.

Po wykładzie dzieci własnymi rękami kopiowały średniowieczne naczynia. Gotowe zabrały ze sobą na pamiątkę. Właściciel grodu zaprosił do siebie gości już po raz szósty.

W Oleśnicy co roku odbywa się turniej rycerski. Kolejny zaplanowano na 21 września. Wtedy także będzie okazja wziąć udział w kolejnej odsłonie garncarskich zajęć. Dzieci i młodzież brały udział również w treningach rycerskich. - Staramy się jak najlepiej propagować historię na Powiślu Dąbrowskim - dodaje Wojciech Maniak.

Kilka ostatnich lat poświęcił na prace przy rekonstruowaniu Grodu Ligęzów. W oryginale istniał on prawdopodobnie w oddalonych o kilka kilometrów Gorzycach. Na razie do finału zmierza budowa kilkunastometrowej wieży mieszkalno-obronnej. Jedna z kondygnacji będzie mieszkaniem, na trzech pozostałych w przyszłości urządzone zostaną historyczne ekspozycje. Z czasem wokół wieży staną jeszcze zabudowania gospodarcze, a całość ogrodzona zostanie palisadą oraz fosą.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska