Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gródek nad Dunajcem: rusza budowa domów dla powodzian

Sławomir Wrona
Kazimierz Lupa z Tropia musiał opuścić dom, na który osuwa się zbocze. Jego rodzina też skorzysta z pomocy państwa
Kazimierz Lupa z Tropia musiał opuścić dom, na który osuwa się zbocze. Jego rodzina też skorzysta z pomocy państwa Stanisław Śmierciak
Budowa domów dla mieszkańców poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź rusza właśnie w gminie Gródek nad Dunajcem. Nowe lokum otrzyma każdy, komu osuwiska zabrały dach nad głową.

Czytaj także: Dla kogo sądecki SOR?

Miejscowe władze i geolodzy stwierdzili, że ponad 60 budynków nie nadaje się tutaj do zamieszkania. Skarb państwa pomoże w odbudowie 34. Pozostałe to domki letniskowe, za które właściciele mogą otrzymać jedynie odszkodowania, o ile byli ubezpieczeni.

- Etap formalności mamy za sobą, ogłaszamy pierwsze przetargi i zaczynamy budowę - powiedział w środę wójt Gródka Józef Tobiasz. 14 domów zbuduje sama gmina. Będą to budynki o powierzchni do 100 metrów. Koszt metra kwadratowego nie może przekroczyć trzech tys. zł. 17 domów odbudują sami właściciele. Otrzymają przy tym wsparcie od państwa. Zasady są te same, jak w przypadku domów budowanych przez gminę. Jeśli ktoś chce mieć więcej metrów, to koszt budowy powierzchni powyżej 100 metrów musi pokryć we własnym zakresie.

Władysław Bator z Tropia korzysta z tej drugiej opcji. Nie jest do końca zadowolony, bo stracił też budynki gospodarcze, a w ich odbudowie państwo nie pomaga. Załatwienie wszystkich formalności okazało się drogą przez mękę, ale cieszy się, bo wie już dokładnie, ile dostanie od państwa i może skupić się na budowie. - Muszę tylko zdążyć z odbudową do końca tego roku - mówi Bator. - Nie wiem, czy to się uda, ale jak się dowiedziałem, w indywidualnych przypadkach mogą pozwolić na przesunięcie terminu, żeby nie stracić pieniędzy.

Gmina Gródek przystępuje też do odbudowy dróg. Część udało się szybko naprawić we własnym zakresie, poważniejsze prace musiały czekać na środki rządowe. Plan obejmuje w sumie 15 odcinków. Gmina dostała na to 3,1 mln zł. Druga transza w kwocie 1,4 mln jest właśnie uzgadniana. W kilku przypadkach inwestycje będą spore. Dróg do Rożnowa, Lipia, Siennej i Jelnej nie uda się odbudować w dawnym przebiegu. W części trzeba szukać nowej lokalizacji, by ominąć osuwiska. To podnosi koszty, bo trzeba wykupywać prywatne działki.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska