Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grojec. Firma dewastuje tereny Natury 2000

Ewelina Sadko
Wojciech Płonka, sołtys osady Stawy Grojeckie (z lewej) nie spodziewał się, że dzierżawca zagrodzi groble. Ma nadzieję, że niebawem siatki znikną. Na zdjęciu z Radosławem Kacorzykiem
Wojciech Płonka, sołtys osady Stawy Grojeckie (z lewej) nie spodziewał się, że dzierżawca zagrodzi groble. Ma nadzieję, że niebawem siatki znikną. Na zdjęciu z Radosławem Kacorzykiem Ewelina Sadko
Dzierżawca stawów Adolfin w Grojcu zagrodził teren hodowli karpia, ustawiając siatki na drewnianych palach. W ten sposób zablokował ścieżki rowerowe i przejazd ul. Tatarska Grobel w Zaborzu. Radni, mieszkańcy i ekolodzy są zbulwersowani takim postępowaniem. Ostatnio radni gminy Oświęcim rozważali sprawę cofnięcia umowy dzierżawy.

Jak już informowaliśmy, pracownicy spółki TUR, która dzierżawi 500 hektarów powierzchni od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (w tym kilka stawów hodowlanych na terenie Grojca, osady Stawy Grojeckie i Zaborza) zagrodzili wejście na groble między stawami. Kilka dni temu pojawiły się dodatkowo tabliczki informujące o zakazie wstępu. - W 2004 roku wraz z wójtem gminy, starostą oświęcimskim i Agencją Rolną wyznaczyliśmy przez te tereny ścieżki rowerowe, które teraz zostały zamknięte bezprawnie - mówi Piotr Rymarowicz z Towarzystwa na rzecz Ziemi Oświęcimskiej

Stawy znajdują się na terenie Natury 2000. To unijny program, dzięki któremu chroniona jest przyroda, a człowiek nie ma możliwości ingerencji w nią na tym konkretnym obszarze. Na stawach znajdują się ostoje wielu gatunków ptaków. Było to również miejsce ulubione przez rowerzystów i spacerowiczów ze względu na piękne widoki.

- Zaczęło się od skargi mieszkańców, że nie można przechodzić przez groble na stawach - mówi Jacek Mydlarz, radny gminy Oświęcim. - Później okazało się, że dzierżawca przekopał groble, zamknął dojazd ulicą Tatarska Grobel, wstawił siatki, wyciął nielegalnie drzewa - wylicza. - Nie chcemy utrudniać ich działalności, ale nie pozwolę na łamanie prawa i dewastację przyrody - dodaje radny. Ostatnio rada gminy przyjęła treść pisma, jakie zamierza wysłać do właściciela stawów.

- Chcemy, aby Agencja Rolna rozwiązała umowę z tym przedsiębiorcą na dzierżawę - wyjaśnia Mydlarz. - Jeśli firma nadal będzie tak działać, stawy zostaną zrujnowane i nie będzie możliwości odtworzenia ich pierwotnego środowiska.

Piotr Śreniawski, przewodniczący rady gminy, twierdzi, że dzierżawca do 25 sierpnia ma wytłumaczyć, co zamierza zrobić w związku ze skargami mieszkańców. Na odpowiedź spółki z niecierpliwością czeka także sołtys osady Stawy Grojeckie Wojciech Płonka.
- Ludzie ciągle pytają mnie, co będzie dalej z tymi stawami i co robię w tej sprawie - mówi Wojciech Płonka. - Gdyby to ode mnie zależało, to nawet bym się nie zastanawiał, tylko pozrywałbym te siatki, ale nie mam na to wpływu - dodaje.

TUR ma umowę dzierżawy do 2016 roku. Jeśli nie zostanie ona przedłużona na kolejne lata, firma będzie musiała opuścić stawy, pozostawiając je takie, jak w dniu, kiedy rozpoczęła tu działalność.

Nasi dziennikarze próbowali skontaktować się z prezesem spółki oraz z kierownikiem, który kontroluje prace na stawach adolfińskich. Niestety, bezskutecznie. Czytelnicy "GK" poinformowali nas także o dziesiątkach martwych ryb zalegających na brzegach stawu w Zaborzu. Przyjrzymy się tej sprawie i wrócimy do tematu.

A Stawy adolfińskie znajdują się na terenie obszarów chronionych unijnym programem Natura 2000 Dolina Dolnej Soły. Spółka TUR, która dzierżawi stawy, prowadzi działalność na blisko 500 hektarach. Karpie hodowane są m.in. w stawach: Krzemieńczyk Duży i Adam Duży w Zaborzu (od strony ogródków działkowych). Jest to jedna z najważniejszych w Polsce ostoi ślepowrona. Poza tym jest to również ostoja takich gatunków ptaków, jak: bąk, bączek, bocian biały, błotniak stawowy, kropiatka, zielonka, rybitwa czarna, dzięcioł zielonosiwy czy gąsiorek.

A Prokuratura bada sprawę nielegalnej wycinki drzew na terenach stawów w Zaborzu. Ponad 100 okazałych drzew, w tym dębów, wycięto w ubiegłym roku w okolicach stawów Wójtowiec, Węgielnik, Dolny i Marian Górny.

CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska