https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Azoty składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie Polskiej Fundacji Narodowej. Spółka z Tarnowa ze szkodą w wielkich rozmiarach

Robert Gąsiorek
Grupa Azoty uważa, że spółce wyrządzono szkody wielkich rozmiarów.
Grupa Azoty uważa, że spółce wyrządzono szkody wielkich rozmiarów. Grupa Azoty
Grupa Azoty poinformowała w piątek (23 sierpnia), że złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie wyrządzenia spółce szkody majątkowej w wielkich rozmiarach. Chodzi o to, że firma z siedzibą w Tarnowie miała płacić co roku spore pieniądze na rzecz Polskiej Fundacji Narodowej.

Grupa Azoty złożyła zawiadomienie do prokuratury

Władze Grupy Azoty kończą obecnie analizę, tego jak była zarządzana spółka w ostatnich latach. Ich uwagę przykuła Polska Fundacja Narodowa, która w 2016 roku została założona przez 17 spółek Skarbu Państwa. Jej zadaniem było m.in. promowanie wizerunku Polski za granicą.

- W przypadku Polskiej Fundacji Narodowej, rażący jest fakt, że przy jej tworzeniu w 2016 roku zobowiązano się bezwarunkowo przez okres 10 lat do łącznych wpłat na kwotę 45,5 mln zł i nie zagwarantowano możliwości wycofania się z finansowania Fundacji, nawet w przypadku pogorszenia sytuacji finansowej Spółki. Co istotne, pomimo rekordowych poziomów strat raportowanych przez Spółkę w ostatnich 6 kwartałach, nie podjęto próby wycofania finansowania, a w przestrzeni publicznej dostępne były informacje o przypadkach niegospodarności w wydatkowaniu środków PFN. Spółka zaangażowała się w wieloletnią i wielomilionową inicjatywę de facto sponsoringową, deklarując środki na działalność PFN, pomimo że ta forma prawna z istoty rzeczy nie służy celom sponsoringowym na rzecz podmiotów gospodarczych - mówi Prezes Zarządu Grupy Azoty S.A. Adam Leszkiewicz.

W związku z tym Grupa Azoty zdecydował się zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w sprawie wyrządzenia spółce szkody w wielkich rozmiarach polegającej na "doprowadzeniu do powstania oraz działań i zaniechań dotyczących podejrzenia nieprawidłowości i niezgodności z prawem funkcjonowania Polskiej Fundacji Narodowej (PFN), z wykorzystaniem wielomilionowych środków finansowych pochodzących od Spółki".

- Trudna sytuacja powoduje, że mamy szczególny obowiązek reakcji w zakresie wszelkich zidentyfikowanych działań, co do których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. W najbliższych dniach i tygodniach podejmiemy podobne działania w innych obszarach - zaznacza Adam Leszkiewicz.

Spółka informuje również, że w sierpniu br. Zarząd Grupy Azoty S.A. podjął uchwałę upoważniającą przedstawiciela Grupy Azoty w Radzie Polskiej Fundacji Narodowej do zaprezentowania stanowiska spółki Radzie Fundacji w zakresie zmiany dobrowolności wpłat za lata 2024 i 2025 na Polską Fundację Narodową oraz podjęcia kroków w celu likwidacji Fundacji.

Święto Policji na Rynku w Tarnowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska