Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzybobranie 2023. Anna Majerska to królowa grzybobrania w Beskidzie Sądeckim. Z lasu wraca z pełnymi koszami borowików i podgrzybków

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Sądeczanka zawsze zabiera do lasu ze sobą kompana, jest to mama albo koleżanka
Sądeczanka zawsze zabiera do lasu ze sobą kompana, jest to mama albo koleżanka archiwum Anna Majerska zbiory 2023
Grzybobranie 2023 trwa, po chwilowej suszy czwartkowe opady deszczu z pewnością przyczynią się do obfitych zbiorów. Anna Majerska, mieszkanka gminy Łącko dała się poznać naszym czytelnikom w ubiegłym sezonie, kiedy to pokazała swoje niesamowite zbiory. Przez niektórych jest nazywa królową grzybobrania, bo nigdy nie wraca z pustymi rękami. Przynosi pełne kosze borowików czy podgrzybków. Grzyby przyciąga jak magnes.

Najlepszym terminem na obfite zbiory dla grzybiarzy jest połowa lata i jesień. Wtedy to w sądeckich lasach pojawia się większość popularnych gatunków m.in. podgrzybki, maślaki, koźlarze i kanie. Niezmiennie najbardziej pożądanym przez grzybiarzy jest borowik szlachetny zwany prawdziwkiem. Ten rok z pewnością będzie należał do grzybiarzy, grzyby zaczęły pokazywać się już w maju i cały czas można je zbierać.

Królowa grzybobrania z Sądecczyzny

Mistrzyniom grzybobrania jest bez wątpienia Anna Majerska, która w lasach Beskidu Sądeckiego lub Wysokiego zawsze trafia na wspaniałe okazy. Jak sama mówi "ma szczęście do grzybów", każda wyprawa do lasu jest dla niej bardzo owocna. Do domu wraca z pełnymi koszami borowików. Zazwyczaj w grzybobraniu towarzyszy jej mama lub koleżanka.

- Grzyby to moja pasja można powiedzieć, że hopla dostaję jak już sezon się zacznie - śmieje się pani Ania. Kocham zbierać grzybki, a i one też mnie lubią - dodaje.

Sądeczanka na dowód pokazuje swoje tegoroczne zbiory, część grzybów znalazła w lasach Beskidu Sądeckiego. Te zbiory robią wrażenie także na grzybiarzach z forum "Grzyby Małopolska" Tam pani Anna została nazwana "królową ubiegłego sezonu". Jej zbiory robią wrażenie. Tak było w sezonie 2022:

Zbierając grzyby pamiętaj :

Grzybobranie od wiosny do jesieni stanowi jeden z narodowych sportów Polaków. W lesie nietrudno jednak o pomyłkę. Potrzeba wiele doświadczenia i wiedzy, aby odróżnić, które okazy są jadalne, a które mogą być trujące.

  • Zbierać tylko grzyby znane, nie każdy - wyglądający na nietrujący - jest jadalny! Można skorzystać z naszego ATLASU Grzybów.
  • Grzybów trujących nie wkładaj do kosza razem z jadalnymi. Istnieje ryzyko, że fragment takiego grzyba może się w transporcie odłamać i przypadkowo trafić na przykład do potrawy.
  • Jeśli nie jesteś pewny, czy zebrane grzyby są jadalne, skorzystaj z porady eksperta. Często poradą służą internauci, którzy na grupach dotyczących grzybobrania konsultują między sobą swoje zbiory.
Grzybobranie 2021 w sądeckich lasach

Grzybobranie 2021. Piękne zbiory prawdziwków. Pełny koszyk p...

Bezpieczne grzybobranie. Policjanci radzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w lesie

Aby wyprawa do lasu nie skończyła się tragicznie, policjanci apelują, by nie zapominać o własnym bezpieczeństwie oraz zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania.

- Udając się do lasu dokładnie zabezpieczmy pojazd, pozamykajmy drzwi, okna, pozostawmy auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei. Nie pozostawiajmy w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów). Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę, które w momencie zagubienia w lesie mogą okazać się bardzo pomocne - informuje Aneta Izworska z sądeckiej policji.

  • Warto pamiętać o elementach odblaskowych, które mogą okazać się bardzo pomocne w razie akcji poszukiwawczej. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Przełom lata i jesieni to czas, kiedy w nocy temperatura jest dość niska i może być wtedy zagrożone nasze życie lub zdrowie. Warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie. Ważne żeby zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia.
  • Policjanci podpowiadają, aby nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy.
  • Ważne aby zwracać uwagę na punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Stosujmy się do oznakowań i regulaminów, które można znaleźć przy wejściach do lasu.

QUIZ Jadalny czy niejadalny? Sprawdź, jak dobrze znasz się na grzybach!

- Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie, natychmiast zaalarmujmy policjantów. Jeśli zabłądzimy w lesie, nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na szybsze odnalezienie.

Kiedy odnajdziemy drogę do domu niezwłocznie powiadommy Policję, że już nie potrzebujemy pomocy. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób, które biorą udział w poszukiwaniach - informuje sądecka policja.

Wielki wysyp grzybów w Gorlickich lasach. Piękne okazy można znaleźć na Magurze Małastowskiej, w Bartnem i Sękowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska