Jakie grzyby możemy spotkać w roku 2023 w polskich lasach?
Najpierw królowały kurki - są to jedne z najbardziej popularnych i cenionych grzybów jadalnych. Kurki lubią sąsiedztwo takich m.in. drzew jak: świerk, sosna, dąb, grab, buk, warto ich też szukać w mchu.
Jeśli chodzi o przetwarzanie, nie zaleca się moczenia kurek w wodzie, ponieważ mogą one nasiąkać i tracić swój smak. Można je gotować, smażyć, dusić lub używać do przygotowania sosów, zup, risotto, omletów i wielu innych dań.
Takie są grzyby jadalne i ich trujące sobowtóry - lista
Wśród tych najbardziej popularnych są też podgrzybki, maślaki oraz sowy, inaczej kanie. Trzeba uważać, aby nie pomylić ich z trującymi. Zobacz szczegóły w poniższej galerii.
Pomocni w kwestii rozpoznawania grzybów mogą być pracownicy stacji Sanepidu. Jeśli mamy wątpliwości, lepiej wybrać się do znawcy.
O czym trzeba pamiętać wybierając się na grzyby?
Oto kilka przydatnych rad dla początkujących grzybiarzy:
- Rozpoznawanie gatunków - to sprawa najważniejsza. Dobrze jest mieć wśród znajomych, rodziny, doświadczonych grzybiarzy, a najlepiej na pierwsze wyprawy wybrać się właśnie z nimi i pod ich okiem dokonywać zbiorów. Dobrze też zaopatrzyć się w książki o grzybach, wyszukać poradniki online lub aplikacje mobilne do rozpoznawania grzybów. Wszystko po to, że niektóre gatunki są trujące, dlatego niezbędne jest dokładne ich zidentyfikowanie.
- Lokalne przepisy i ograniczenia - to równie istotne. Przed wyjściem na grzyby sprawdź, co ci wolno jeśli chodzi o grzybobranie. Niektóre obszary mogą być chronione lub ograniczać ilość grzybów, które można legalnie zebrać.
- Zbierać grzyby latem i aż do późnej jesieni - tak, ale najlepiej unikać terenów skażonych, takich jak pobliże fabryk, ruchliwych dróg czy terenów ogólnie znanych jako zanieczyszczone.
- Ważne jest również, aby nie niszczyć grzybów i ich otoczenia podczas zbierania. Nie niszczmy też grzybów trujących - one też mają znaczenie dla ekosystemu.
- Grzybobranie powinno być - jak podkreślają specjaliści - odpowiedzialne i zrównoważone. Nie zbieraj zbyt dużo grzybów, pozostawiając część w lesie, aby mogły rozmnażać się i kontynuować swój naturalny cykl życiowy. Ogranicz również zbieranie młodych, niedojrzałych okazów, aby pozwolić im się rozwinąć.
- Trzeba być szczególnie ostrożnym i czujnym, jeśli wyruszy się w nieznane tereny. Zawsze poinformuj kogoś o swoim planie i zawsze zabierz ze sobą telefon komórkowy.
- Staraj się chodzić po znanych ścieżkach i unikaj niebezpiecznych obszarów takich jak strome zbocza czy obszary ognisk. Pamiętaj również o higienie podczas zbierania grzybów. Noszenie rękawic, korzystanie z koszyka zamiast plastikowego worka i dokładne mycie grzybów przed spożyciem są ważne, aby uniknąć zatrucia.
- Zbieraj grzyby ostrożnie, unikając uszkadzania ich korzeni i otoczenia.
