
8. Już ponad 18,9 tys. firm w Małopolsce zajmuje się OBSŁUGĄ RYNKU NIERUCHOMOŚCI. Aż 18,5 tys. z nich to mikrofirmy zatrudniające do 9 osób. Mimo pandemii ich liczba wzrosła rok do roku o 7 procent!

7. Najszybciej rosnącym sektorem gospodarki w Krakowie i Małopolsce była w ostatnich miesiącach INFORMACJA I KOMUNIKACJA – liczba firm zajmujących się tymi dziedzinami przekroczyła 20 tys. i zwiększała się w tempie dwucyfrowym (rok do roku o ponad 10 proc.). Ponad 97 proc. z nich to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające od 0 do 9 osób.

6. Aż 24 tys. podmiotów zajmuje się w Małopolsce OPIEKĄ ZDROWOTNĄ I POMOCĄ SPOŁECZNĄ. 23,2 tys. z nich to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające od 0 do 9 osób – w pandemii ich liczba wzrosła o 4,4 proc. W tym sektorze działa zarazem najwięcej (ex equo z przetwórstwem przemysłowym) – bo aż 17 - wielkich przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej tysiąca pracowników.

5. Silnie reprezentowane w Małopolsce są firmy zajmujące się TRANSPORTEM ORAZ MAGAZYNOWANIEM – jest ich w sumie 26 tysięcy, z czego aż 25,5 tys. to mikrobiznesy zatrudniające do 9 osób. Pandemia silnie uderzyła w transport pasażerski, ale jednocześnie przyczyniła się do gigantycznego wzrostu przewozów towarowych, m.in. z uwagi na rozwój sklepów internetowych; z tego samego powodu rozwija się działalność magazynowa. Widać to także po liczbie firm, która – mimo pandemii – stale rośnie.