Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz. Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Krakowska”.
Harcerze przekazali krakowianom Betlejemskie Światło Pokoju [ZDJĘCIA]
(pog)
W niedzielę harcerze przekazali mieszkańcom Krakowa Betlejemskie Światło Pokoju. To płomień, który został rozpalony 9 grudnia w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Niesiony rękoma skautów, przebył drogę m.in. przez Wiedeń i Słowację. Po słowackiej stronie Tatr, harcerze z Związku Harcerstwa Polskiego odebrali płomień od skautów słowackich. W niedzielę wieczorem został przekazany krakowianom.
Podaj powód zgłoszenia
m
Pokój, pokój a pokoju nie ma.
umysłowy ciemniaku
w twojej piwnicy na 100% światło nie dochodzi
w
No i co z tego światełka jak i tak pokoju nie ma i to nawet w krajach niby chrześcijańskich (europejskich). Ten pogański zwyczaj jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei. A czy w naszym kraju są te cechy. W polityce, w poszczególnych partiach, a nawet nierzadko i w rodzinie tego brak. Światełko nic nie pomoże jeśli nie będzie tego w naszych sercach i umyśle i to nie tylko przy wigilijnym stole, ale na co dzień. Co kraj to obyczaj. Pierwotne chrześcijaństwo się od judaizmu (Jezus urodził się w rodzinie żydowskiej). Dopiero od III w. do kościoła wprowadzono pogańskie zwyczaje i różne ich święta, zastępując tylko ich nazwy. Zamiast pogańskiego (rzymskiego) Sol Invictus – Boże Narodzenie. Mitra, saturnalia, etc – Wizerunek słońca coraz częściej był wykorzystywany jako symbol wskrzeszonego Chrystusa, a tarczę słoneczną w postaci nimbu zaczęto umieszczać nad głowami chrześcijańskich świętych. Ostrokrzew służył Celtom do obłaskawiania chochlików, a jemioła do praktyk okultystycznych. Również wyznawcy Mitry i osoby obchodzące rzymskie Saturnalia obdarowywały się prezentami.Wielkanoc – zwyczaje pogańskie dla uczczenia powrotu wiosny, kraszanki, zajączki itp, Nowy Rok – rzymski dzień boga Janusa. Zaduszki, Halloween, Walentynki (rzymskie Luperkalia ku czci bogini Junony), a nawet dzień matki (kult greckiej bogini Kybele) jest tego wiele. Taka to nasza niby chrześcijańska tradycja.