Hokej. Polska – Kazachstan 3:2 w decydującym meczu kwalifikacji olimpijskiej w Nur-Sułtanie

Polacy po pokonaniu Kazachstanu 3:2 na zakończenie turnieju w Nur Sułtanie pozostają w grze o olimpijskie paszporty Lucyna Nenow / Polska Press
Na zakończenie prekwalifikacyjnego turnieju olimpijskiego (grupa H), rozgrywanego w Nur-Sułtanie, Polska pokonała Kazachstan i to Biało-Czerwoni pozostają w grze o olimpijskie paszporty do Pekinu. To, co jeszcze kilka dni temu wydawało się niemożliwe, stało się faktem. Kazachowie zagrają przecież w tym roku w mistrzostwach świata Elity natomiast Polacy na trzecim poziomie rozgrywkowym. Trzy turnieje finałowe o prawo gry na olimpiadzie odbędą się pod koniec sierpnia. Polacy zagrają najprawdopodobniej na Słowacji, gdzie - poza gospodarzami - wystąpią także Białoruś i Austria.

Losy turnieju w Nur-Sułtanie tak się ułożyły, że Polacy na jego zakończenie zmierzyli się z gospodarzami - Kazachami, którzy w tym roku zagrają w światowej elicie. Po dwóch dniach liderem byli Biało-Czerwoni, którzy w potyczkach przeciwko słabszym ekipm byli skuteczniejsi od gospodarzy. W ostatnim meczu to jednak nie miało znaczenia. Wiadomo było, że tylko zwycięzca przechodził do decydującej batalii o olimpiadę, która odbędzie się od 27-30 sierpnia.

Od początku tempo było bardzo szybkie. Kazachowie zaczęli dominować, ale to Polacy zdobyli gola. Po podaniu od Krystiana Dziubińskiego spod linii niebieskiej uderzył Bartosz Ciura, a krążek odbity od łyżwy Aleksieja Makliukowa wpadł do siatki.

Chwilę później karę zarobił Oskar Jaśkiewicz i Polacy przeżywali trudne chwile. Wydawało się, że po strzale Tałgata Żajłauowa krążek wpadnie do polskiej bramki, ale John Murray spisał się wyśmienicie. Jeszcze przed pierwszą przerwą Polacy przetrzymali drugie osłabienie (kara Patryka Wajdy), więc na pierwszą przerwę schodzili ze skromną zaliczką.

W drugiej odsłonie Martin Przygodzki dobił krążek odbity przez Henrika Karlssona po strzale Oskara Jaśkiewicza i wydawało się, że Polacy będą mieli komfort gry. Jednak 27 sekund później Dustin Boyd zdobył kontaktowego gola, bo przed bramką odpuścił mu Filip Starzyński.

Kiedy Kazachowie doprowadzili do remisu, kończąc swoją szybką akcję, wydawało się, że będą w stanie odwrócić losy meczu. Tymczasem na początku trzeciej odsłony Maciej Urbanowicz poprawił strzał Filipa Komorskiego i Polacy znowu wyszli na prowadzenie, którego nie oddali do końca, choć Kazachowie ostatnią minutę grali już bez bramkarza, zyskując liczebną przewagę.

POLSKA – KAZACHSTAN 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Bramki:
1:0 Ciura (Dziubiński) 8, 2:0 Przygodzki (Jaśkiewicz) 31, 2:1 Boyd (Valk, Dawes) 31, 2:2 Boyd (Dawes, Valk) 36, 3:2 Urbanowicz (Komorski, Dziubiński) 41.

Polska: Murray - Kolusz, Wajda; Chmielewski, Paś, Jeziorski - Kostek, Ciura; Bettahar, Neupauer, Kapica - Jaśkiewicz, Michałowski; Dziubiński, Komorski, Urbanowicz - Przygodzki, Starzyński, Marzec.

Kazachstan: Karlsson – Dietz, Mietałnikow; Szestakow, Boyd, Dawes – Blacker, Szałapow; Starczenko, Valk, Michajlis – Makliukow, Kleszczenko; Szewczenko, Rymariew, Akołzin – Żajłauow, Oriechow; Sagadiejew, Gurkow, Pietuchow.

Sędziowali: Adam Kika (Czechy), Gordon Schukies (Niemcy). Kary: 6 – 2 minut. Widzów: 5600.

Inne wyniki turnieju: Polska – Holandia 8:0, Kazachstan – Ukraina 8:1, Polska – Ukraina 6:1, Kazachstan – Holandia 7:1, Holandia – Ukraina 0:3.