Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Europejskie 2023. Znamy wstępną listę 27 dyscyplin, osiem w Krakowie

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Prezydent Jacek Majchrowski, szef PKOl Andrzej Kraśnicki, marszałek województwa Witold Kozłowski
Prezydent Jacek Majchrowski, szef PKOl Andrzej Kraśnicki, marszałek województwa Witold Kozłowski Piotr Ogórek
21 dyscyplin olimpijskich i sześć nieolimpijskich jest wstępnie proponowanych do rozegrania podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku. Pełna lista ma być gotowa we wrześniu, w tym miejsce ich rozegrania. Przykładowo finał szermierki miałby się rozegrać w krakowskim Centrum Kongresowym ICE. Wciąż brak konkretów o kosztach. Prezydent Krakowa mówi, że igrzyska nie będą "bizantyjskie", a pieniądze da rząd.

FLESZ - Nie zgłosisz pieca? Zapłacisz grzywnę

Łucznictwo, lekkoatletyka, boks, kajakarstwo, kolarstwo (szosowe i MTB), szermierka, gimnastyka, judo, pływanie, siatkówka (w tym plażowa), zapasy, czy podnoszenie ciężarów – to najpopularniejsze z 21 dyscyplin olimpijskich, które Polski Komitet Olimpijski, Europejski Komitet Olimpijski (EKOl) oraz władze Krakowa i Małopolski zaproponowali do rozegrania podczas Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku. Do tego zaproponowano sześć dyscyplin nieolimpijskich: plażowa piłka ręczna, trial elektryczny, karate, biegi górskie, letnie skoki narciarskie i teqball.

Przez ostatnie dwa dni Kraków i Małopolskę wizytowali przedstawiciele Europejskiego Komitetu Olimpijskiego. Odwiedzili m.in. Kraków i Zakopane, oglądali możliwe areny IE. Spotykali się także z przedstawicielami rządu, m.in. wicepremier Jadwigą Emilewicz.

- Delegacja miała okazję zobaczyć obiekty na terenie Krakowa i Małopolski, które są przewidziane do organizacji Igrzysk. Chcemy, żeby odbywały się one nie na tej samej zasadzie co w Baku i Mińsku, bez takiego Bizancjum, w oparciu o obiekty, które już istnieją. Dokładna lista dyscyplin będzie ustalana we wrześniu i październiku. Jeśli się uda, to w ICE będą finały szermierki – zapowiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dopytywany przez nas prezydent dodał, że w Krakowie miałoby być rozegranych osiem dyscyplin, a reszta w Małopolsce. To jednak wciąż wstępne założenia. Z kolei marszałek Małopolski Witold Kozłowski zaznaczył, że wstępne ustalenia zakładały, że 50 proc. dyscyplin będzie rozgrywanych w Krakowie, a reszta w innych rejonach województwa. Podkreśla jednak, że ta kwestia jest elastyczna.

Co z finansowaniem?

Nadal nie ma natomiast konkretnych informacji ws. finansowania imprezy. Marszałek Kozłowski przyznał, że już teraz gotowych jest ok. 85 proc. infrastruktury sportowej na IE, gdzie od ręki można przeprowadzić dużą imprezę. Z kolei Tomasz Poręba, wiceprezes PKOl, a także europoseł PiS z Podkarpacia, zapewnia, że rząd jest zdeterminowany ws. IE i gwarancje rządowe wkrótce się pojawią. Wcześniej potrzebna jest jednak ostateczna lista dyscyplin i miejsca ich rozgrywania, co jak już wspomniano, ma być gotowe we wrześniu lub październiku.

- Wyrazem wsparcia rządu jest dokument podpisany w zeszłym roku przez premiera Mateusza Morawieckiego o gwarancjach finansowych – powiedział Tomasz Poręba. Jak jednak zauważył, to dokument ogólny, ale za nim mają przyjść w końcu konkretne kwoty.

Prezydent Majchrowski wspomniał o konkrecie, jakim jest porozumienie sprzed paru miesięcy, podpisane przez niego, marszałka Kozłowskiego i ówczesnego wicepremiera Jarosława Gowina o wyremontowaniu miasteczka studenckiego i akademików AWF w Krakowie, które posłużą jako wioska igrzysk. Porozumienie obejmowało też kompleksy UJ i AGH.

Tyle że od tamtej pory niewiele się w tej sprawie wydarzyło - zastój jest tłumaczony m.in. pandemią koronawirusa. Same uczelnie niewiele wiedzą na temat planów modernizacji ich obiektów.

- Uczelnia nie prowadziła jeszcze uzgodnień dot. szczegółowych zasad współpracy oraz realizacji przedsięwzięć w zakresie wskazanym w podpisanym liście - przekazała nam Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej. Kiedy rozpocznie się modernizacja budynków, kto za nią zapłaci? - Po przestawieniu przez MKOl wymagań, które powinny spełniać wioski olimpijskie, zostanie określony plan modernizacji obiektów Miasteczka Studenckiego AGH oraz kosztorys jego realizacji - odpowiedziała rzeczniczka. Na odpowiedzi od UJ i AWF czekamy.

Prezydent Majchrowski zaznaczył, że pieniądze na pewno będzie trzeba wydać na zmodernizowanie niektórych obiektów sportowych, a także na infrastrukturę drogową, zarówno w Krakowie, jak i województwie.

Oczekiwanie na pełną listę dyscyplin

- Prawdopodobnie we wrześniu będzie pełna lista dyscyplin i będzie wiadomo, jakie obiekty będzie trzeba zmienić. Bierzemy pod uwagę ośrodek na Kolnej, a także stadion Wisły i Wawelu – zaznaczył prezydent Majchrowski.

Z kolei marszałek Kozłowski dodał, że wiele inwestycji drogowych jest już realizowanych, wskazał m.in. na rozbudowę zakopianki.

Nad kwestią sportową pochylił się szef PKOl. - To wydarzenie poprzedza wiele naszych doświadczeń, które przeżyliśmy w Krakowie, jak chociażby ME w piłce ręcznej cztery lata temu. Jestem pewien, że pod względem organizacyjnym to będzie wspaniałe wydarzenie. Pod względem sportowym ważne jest, aby gościć dyscypliny, które będą kwalifikacjami IO do igrzysk w Paryżu w 2024. Chcemy, żeby poziom IE był jak najwyższy i jak najwięcej polskich sportowców zakwalifikowało się tutaj do IO w Paryżu – zaznaczył Andrzej Kraśnicki.

Przypomnijmy, że rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca zeszłego roku w Mińsku. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w EKOl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska