16 reprezentacji
W turnieju kobiet oprócz Polski, wystąpią również Kenia, RPA, Argentyna, Kolumbia, Czechy, Tajlandia i Uganda. Wśród mężczyzn zobaczymy Kanadę, Niemcy, Portugalię, Chile, Samoa, Japonię, Madagaskar i Tonga.
Odbyły się już dwa turnieje, oba w Kapsztadzie w którym Polki zajęły 6. i 8. miejsce. A tak wygląda tabela po dwóch turniejach: 1. Kenia 40 pkt, 2. RPA 34, 3. Argentyna 30, 4. Kolumbia 30, 5. Czechy 22, 6. Tajlandia 22, 7. Polska 16, 8. Uganda 14.
Polki w grupie zagrają w piątek z RPA, Argentyną i Czechami. Mogą liczyć na doping publiczności, zaproszono 2500 dzieci ze szkół.
To czwarty turniej rugby 7 w Krakowie. – Gdybyśmy nie wierzyli, że będzie on lepszy od ubiegłorocznego, nie byłoby sensu tego robić – mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. sportu. - Rok po roku osiągamy lepszy poziom, który ma nas doprowadzić do World Series, ME, Igrzyska Europy, ubiegłoroczny challenger, a teraz turniej w wydaniu pań i panów, widać, że jest postęp. Dwa kolejne rządy złożyły deklaracje, że chcemy organizować IO, trzeba pokazać poziom sportowy. Polski zdobyły ME i srebrny medal IO o czymś to świadczy. Musimy cały czas ścigać się z najlepszymi. To zadanie dla wielu dyscyplin sportu i rządzących. Trzeba organizować imprezy, które powinny być wysoko oceniane.
- Dziękuję, że możemy znów organizować turniej w Krakowie- powiedział Douglas Langley, dyrektor turniejów rugby 7-osobowego na świecie. – Dziękuję HSBC, mecenasowi rugby na świecie, a także PZR. Polska notuje postęp i ten turniej z pewnością będzie jeszcze lepiej zorganizowany. W ubiegłym roku było 12 drużyn kobiecych, teraz 8 i 8 męskich. Jest 16 nacji, rozwój tego turnieju zmierza w dobrym kierunku. Jest też program dotyczący wpływu rugby na region. Duże zaangażowanie szkół, szkolenie dla medyków z całej Europy, kurs kierowników turnieju rugby 7-osobowego, akademia dla trenerek. Mamy 6 drużyn, które prowadzą trenerki. Drużynom, które tu przyjeżdżają, bardzo się podoba – jest dobry stadion, zaplecze.
Jedyna w Europie
- To jedyna impreza World Rugby organizowana w tym roku w Europie - stwierdził Jarosław Prasał, prezes PZR. – Na tyle dobrze zostały ocenione działania w Krakowie, że jest kolejny turniej.
- Biorę udział w kursie światowej federacji - mówi Karolina Jaszczyszyn, była zawodniczka, obecnie trenerka reprezentacji Polski U16 kobiet. – Pokazuje jak zbudować zespół, strategię rozwoju drużyny. To doskonała okazja do rozwoju rugby w Polsce. By dziewczyny mogły występować na wysokim poziomie. To najbliższe marzenie, to stworzyć program dla U16 i U18 i by jednym krokiem weszły do reprezentacji seniorskiej.
Dzieci na trybunach
- Rugby dla naszej firmy jest ważne, dlatego wspieramy rugby w Polsce, lokalnie - mówi Grzegorz Góralczyk – prezes HSBC Delivery Polska. – Możemy uczestniczyć w turnieju na międzynarodowym poziomie. Będzie ponad 2 tysiące najmłodszych widzów i mam nadzieję, że rozpoczną swoją przygodę w klubach w całej Polsce.
- Interesuje nas to, co zostanie lokalnie po turnieju – mówi Rafał Budka, prezes Juvenii Kraków, wiceprezes PZR. – Zaprosiliśmy ponad 300 szkół na wydarzenie, mamy potwierdzony udział 2500 dzieci i że wiele z nich zostanie zaangażowanych w rugby.
Dodajmy, że koncert zespołu Organek, który miał się odbyć w sobotę o godz. 20 z przyczyn niezależnych od organizatora został odwołany. Kibice, którzy będą chcieli zwrócić swoje bilety na turniej będą mogli to zrobić.
Ramowy program turnieju
Piątek 11 kwietnia: 9:00 start rozgrywek – I kolejka meczów grupowych kobiet i mężczyzn; 12:30 start II kolejki meczów grupowych kobiet i mężczyzn, 16:00 start III kolejki meczów grupowych kobiet i mężczyzn
Sobota 12 kwietnia: 11:00 start meczów półfinałowych i rankingowych, 15:00 start meczów o miejsca oraz finałów.
