https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Igrzyska w Krakowie. Ile będą kosztować?

Maria Mazurek
To już pewne: Kraków, wspólnie ze Słowacją, będzie się starał o organizację igrzysk zimowych w 2022 r. Resort sportu, ustami samej minister Joanny Muchy, dał wczoraj posłance Jagnie Marczułajtis-Walczak i samorządowcom spod Wawelu zielone światło i obietnicę rządowego wsparcia finansowego. Teraz trwa wielkie obliczanie, ile będą kosztowały igrzyska i gdzie mogłyby być rozgrywane się poszczególne konkurencje.

- Pod koniec stycznia mamy zanieść do Rady Ministrów wstępny kosztorys infrastruktury sportowej i komunikacyjnej. Oficjalna kandydatura Polski i Słowacji ma trafić do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w październiku - mówi posłanka Marczułajtis (PO).

To ona w duecie z prof. Szymonem Krasickim z krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego jest mózgiem tej operacji.
Zresztą drogiej. Same koszty operacyjne organizacji igrzysk, czyli opłaty wpisowe, zadbanie o obecność sędziów, wolontariuszy, ochrony, promocja itd. to, wg Marczułajtis, suma około półtora miliarda dolarów, czyli blisko pięć miliardów złotych. 40 proc. tej kwoty ma wyłożyć komitet olimpijski, kilka procent zapewnią sponsorzy. Reszta będzie po stronie rządowej. Część kwoty zwróci się po sprzedaży biletów.

To dopiero początek wydatków. Żeby przeprowadzić igrzyska, trzeba jeszcze wybudować obiekty zimowe. Kombinacja alpejska i trasy do narciarstwa zjazdowego są na głowie Słowaków, a my mielibyśmy się zatroszczyć o konkurencje rozgrywane na lodzie, zjazdy saneczkowe i skoki narciarskie. Brakuje hali do łyżwiarstwa szybkiego, trasy do narciarstwa biegowego razem z nowoczesnym stadionem i toru saneczkowo-bobslejowego. Zmodernizować trzeba zakopiańskie skocznie i ośrodek w Jurgowie, gdzie miałyby się odbywać zawody snowboardzistów. Remontu wymaga strzelnica do biatlonu w Kościelisku.

Ile to wszystko miałoby kosztować - ani prof. Krasicki, ani posłanka Marczułajtis nie chcą na razie mówić. - Sami jeszcze nie znamy tych liczb - zapewnia Krasicki. Ostrożnie mówi o kilkunastu miliardach.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć mającą powstać infrastrukturę. Chodzi głównie o modernizację zakopianki, remont trakcji kolejowej, wybudowanie kolei aglomeracyjnej. To ogromne kwoty. Sama zakopianka pochłonie 5 miliardów zł. W miliardach policzymy też wydatki na kolej.

Pozostaje tylko pytanie: jak rozdzielić konkurencje. Głównym organizatorem igrzysk ma być Kraków, ale stolica regionu nie zgarnie wszystkich dyscyplin.

Pod Wawelem miałyby się więc odbywać tylko konkurencje lodowe - przede wszystkim w powstającej hali widowiskowo-sportowej w Czyżynach. Być może przy niej powstanie też hala do łyżwiarstwa szybkiego.

W Oświęcimiu mogłyby się zostać rozegrane zawody z curlingu. Zakopane ugościłoby skoczków i narciarzy biegowych. Również na Podhalu mogliby się zaprezentować zawodnicy snowboardu i biatlonu.

W okolicach Jasnej na Słowacji planowane są ozawody z narciarstwa zjazdowego i kombinacji alpejskich. Słowacy chcą też, byśmy podzielili się z nimi hokejem, argumentując, że to ich sport narodowy. Być może dopną swego, ale mecze hokejowe mogłyby też być rozgrywane w katowickim Spodku.

Kontrowersje budzi lokalizacja toru saneczkowo-bobslejowego. Najpierw mówiło się o Krynicy, ale teraz organizatorzy chcą się dogadać z Myślenicami. - To ogromna szansa - cieszy się Maciej Ostrowski, burmistrz Myślenic.

Ale burmistrz Krynicy Dariusz Reśko, zapowiada, że broni nie złoży. - Będę walczył, by Krynica nie została pominięta. Słyszał ktoś o saneczkarstwie w Myślenicach? - pyta.

Co trzeba wybudować
Tor do łyżwiarstwa szybkiego
W żadnym z małopolskich obiektów nie mogą odbywać się konkurencje łyżwiarstwa szybkiego. Trzeba wybudować nową halę. Stanęłaby w pobliżu już powstającego obiektu w Czyżynach.

Tor saneczkowo-bobslejowy
To kolejna inwestycja, która musiałaby powstać. Brana była pod uwagę lokalizacja w Krynicy, ale teraz mówi się o Myślenicach. Burmistrz Krynicy zapowiada jednak, że będzie walczył, by te konkurencje były w Krynicy.

Trasy biegowe ze stadionem
Mają powstać w Zakopanem. Stadion musiabz pomieścić min. 10 tys. osób, a tras ze sztucznym naśnieżaniem miałoby być w sumie 15 km.

Wioski olimpijskie
Powstałyby trzy: w Krakowie, Zakopanem i w Jasnej na Słowacji.

Jakie obiekty już mamy
Hala widowiskowo-sportowa w krakowskich Czyżynach
Miasto już buduje halę na 15 tys. widzów. Pomysłodawcy igrzysk chcą ją przy okazji wykorzystać do organizacji części konkurencji olimpijskich. Miałyby się tu odbywać konkursy z łyżwiarstwa figurowego, łyżwiarstwa szybkiego na krótkim torze, hokeja.

Skocznie w Zakopanem
Wielka Krokiew jest w niezłym stanie, ale trzeba powiększyć trybuny. Średnia Krokiew wymaga modernizacji: trzeba praktycznie od początku wybudować trybuny, wieżę sędziowską, najazd, zeskok, wyciąg dla skoczków i pawilon.

Lodowisko w Oświęcimu
Ta lokalizacja jest brana pod uwagę w konkurencji: curling i hokej kobiet.

Spodek w Katowicach
Być może będą tu mecze hokejowe.

Z motyką na słońce
Dr Łukasz Stach politolog, Uniwersytet Pedagogiczny
Starania o igrzyska to dobra promocja, ale mam wątpliwości, czy nas na to stać.
W dobie zamykania szkół, urzędów pocztowych, likwidowania połączeń kolejowych odpowiedź brzmi: nie. Igrzyska to fajerwerk, który na chwilę efektownie rozbłyśnie i szybko zgaśnie. Przykładowo, na organizację Euro 2012 Polska wydała 100 mld złotych. Odtrąbiono sukces, ale (chociażby na przykładzie Stadionu Narodowego czy niedokończonych autostrad) widać, że nie osiągnięto wszystkich celów. Z igrzyskami zimowymi będzie podobnie. Myślę, że pieniądze i zaangażowanie ludzi można spożytkować lepiej. Wolałbym, żebyśmy najpierw wybudowali infrastrukturę nowoczesnego państwa, a dopiero potem myśleli o igrzyskach. Byłoby to logiczniejsze.

To szansa na rozwój
Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego
Chyba każdy Polak by się cieszył, gdyby przyznano nam organizację igrzysk zimowych. Nie będę tu wyjątkiem. To ogromna szansa dla Polski i naszego regionu. Nie tylko ze względów promocyjnych. Organizacja igrzysk to również szansa na szybszy rozwój Małopolski. Modernizacja zakopianki, trasa S7, kolej aglomeracyjna, nowy tabor kolejowy czy polepszenie jakości powietrza - to coś, na co Małopolanie i tak czekają, a co organizacja igrzysk mogłaby przyspieszyć.
Wybudowanie większości obiektów sportowych w Krakowie mogłoby obciążyć miasto, bo potem trzeba będzie je wszystkie utrzymać. Dlatego chcemy rozdzielić konkurencje na różne miasta. Jestem przekonany, że jesteśmy gotowi.

Lód pokrył Kraków [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 21

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andres
Gdzie będą jeździć ci narciarze klasyczni, skoro dla Justyny Kowalczyk COS przygotował aż 1 kilometr trasy treningowej. Najpierw niech się dogadają te wszystkie Byrcyny i inne Gąsienice i odblokują tereny narciarskie w Zakopanem. Ważne jest także to, którędy kibice mają dojechać w nasze Tatry - Zakopianka to za wąska "ścieżka" na taką imprezę jak Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Pani poseł Marczułajtis odkąd zakończyła karierę sportową nie jest już w centrum zainteresowania mediów, więc chce znów zaistnieć przed kamerami.
N
Nie
Nie i już
h
hanka
Marczułajtis szuka kasy i stołka kolejnego dla siebie i dla rodziny - spryciara
c
coto
Ida kolejne wybory, to trzeba oglupic wyborcow mitem nad mity. nie ma poprawy warunkow zycia w Polsce, biznes sie sypie, to serwuje sie masom nierealny mit, na tyle oddalony, ze nikt z aktualnie rzadzacych nie bedzie juz u zloba.
poza tym, gorale wszystko zablokuja jak sie o kase pokloca.
lepszynowysacz.wordpress.com
k
kibic rozsądku
Chciałbym kopić Mercedesa w salonie. Dużego SUVa z napędem na 4 koła. Bogato wyposażonego. kosztuje ponad 500 tyś. mogę starać się o zwrot VAtu 23%, część kosztów będzie rozliczanych jako amortyzacja, wiem też że mogę w ramach dotacji, którą otrzymałem rozliczyć ok 15% ceny auta. Ale skąd wziąć resztę. Plusy będę się dobrze prezentował minusy duży wydatek. Co jeszcze bardzo istotne ten Mercedes dużo pali i ubezpieczenie oraz serwis jest bardzo drogi.

Czy widzicie Państwo analogię pomiędzy organizacją olimpiady a tym zakupem Mercedesa.

Po rozsądnej analizie stwierdziłem że, mnie na to nie stać. Być może decydenci dojdą do tego samego wniosku. Przecież mogę jeździć tak samo sprawnie z podobną wygodą innym autem, na pewno z mniejszym prestiżem.
m
martinoff.salon24.pl
Tylko PO zapewni rozwoj polski bo przecież prawie wszystko wybudowali na euro a teraz olimpiadę chcą nam zorganizować jako kolejny przeskok cywilizacyjny. Partia miłości i budowy lepszej Polski w przeciwieństwie do PiS który tylko sieje nienawiść. Patrzcie i głosuje na jedyną zdroworozsadkowa partie która przy okazji opróżni wam kieszenie.
m
marek popiela
Jak widzimy na przykladzie ostatniego konkursu skokow w Wisle gdzie elita skoczkow swiata zostala okradziona poprzez k**** ktore sprowadzili do swoich kwater to pytam sie czy sa plany aby usprawnic, unowoczesnic i zwiekszyc ilosc burdeli w malopolsce tak aby byly w stanie obsuzyc w sposob kulturalny wszystkich chetnych tzn. sportowcow, oficjeli, turystow i miejscowych.
m
marek popiela
Jestem ksiedzem wiec przykleknij czytajac ten wpis. Pytam sie dlaczego nie przeznacza sie kasy na rozbudowe kosciolow w czasie Olimpiady bo przeciez przyjedzie duzo turystow i sportowcow ktorzy beda potrzebowali sie modlic i beda potrzebowali pociechy duchowej kiedy przegraja a wiec beda sie udawali do kosciloa aby porozmawiac z ksiedzem ktory udzieli im odpowiedniej rady.
Nalezy przeznaczyc czesc tych pieniedzy na rozwoj sieci katolickiego poradnictwa olimpijskeigo
tak aby Kosciol i w mniejszym wymiarze wierni mieli z tego pozytek.
m
marek popiela
Jestem ksiedzem wiec przykleknij czytajac ten wpis. Pytam sie dlaczego nie przeznacza sie kasy na rozbudowe kosciolow w czasie Olimpiady bo przeciez przyjedzie duzo turystow i sportowcow ktorzy beda potrzebowali sie modlic i beda potrzebowali pociechy duchowej kiedy przegraja a wiec beda sie udawali do kosciloa aby porozmawiac z ksiedzem ktory udzieli im odpowiedniej rady.
Nalezy przeznaczyc czesc tych pieniedzy na rozwoj sieci katolickiego poradnictwa olimpijskeigo
tak aby Kosciol i w mniejszym wymiarze wierni mieli z tego pozytek.
h
hanka
znowu ktoś chce kasiorę łyknąć a całe społeczeństwo zapłaci
n
niezadowolony krakus
Ale to mnie drażni.....
na ulicach smog , bilety MPK w góre , ceny wszystkiego (oprócz gazu) w góre,
bezrobocie się rozpędza, produkcja przemysłowa ostatnio spadła o 10% a Ci u góry -to zróbmy sobie igrzyska! to jest po prostu bezczelność!
Nie chce żeby moje pieniądze z podatków szły na tory bobslejowe , wole żeby poszły na szkoły i przedszkola.
n
nnaporek
Warto zastanowić się ile to wszystko będzie kosztować nas podatników (bowiem parafrazując byłą panią premier Wielkiej Brytanii - nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze - te pieniądze, które rząd posiada pochodzą z kieszeni podatników). Na pewno będzie to suma wielu miliardów złotych. A deficyt finansów publicznych się powiększa...
A
Andrzej
Najlepszym pomysłem z tego całego pieprzenia o olimpiadzie jest jedynie modernizacja zakopianki i linii kolejowej ( choć co do pierwszej wątpię czy się uda to wykonać w najbliższych 10- ciu latach-patrz górale ) a reszta pomysłów jest wręcz komiczna zważywszy na poziom ekonomiczny naszego pięknego kraju,chore pomysły tej Marczuajtis - chce mieć następną kadencję więc coś tam gada bez sensu zaś ten cały prof.Krasicki to już mógłby takich bzdetów nie wygadywać publicznie bo się kompromituje a Mucha to już zupełnie inna sprawa - robi u Tuska za parawan,zasłania swoim idiotycznym gadaniem to o czym powinno się mówić i rozwiązywać problemy.
v
vvvvvvv
Już płaczecie? To nie jest klwestia Muchy czy Donka ale wizji. Patrzycie kryteriami 2012. Czy wiecie co będzie w 2022 r?
C
Człowiek
Mucha!!! Co??? WON OD MOICH PIENIĘDZY!!!! To nie jest Twój prywatny folwark!!! To jest NASZ kraj, a Ty go niszczysz swoją ignorancją ekonomiczną!!!!
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska