Spis treści
Innowacja w Wodzisławiu Śląskim

Wodzisław Śląski planuje wprowadzić nowatorskie zmiany w szkołach podstawowych. Nowa strategia edukacji ma być realizowana do 2026 roku w trzynastu szkołach. Według miasta projekt będzie długoterminowy, kontynuowany w kolejnych latach. Ma być również modyfikowany w zależności od wyzwań, potrzeb oraz zmian w prawie.
– Edukacja prowadzona będzie w pięciodniowym cyklu tygodnia. [..] Cztery dni będą takie bardziej klasyczne, szkolne, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a jeden dzień w tygodniu będzie pracą projektową. Niewątpliwe dużą zmianą będzie również wyłączenie dzwonka – wcale do końca nie jest powiedziane, że ta podstawa programowa musi być realizowana w blokach 45-minutowych - powiedział PAP prezydent miasta Mieczysław Kieca.
Działania wskazane w strategii miasta mają umożliwić nauczycielom korzystanie w codziennej praktyce edukacyjnej z różnorodnych sposobów organizowania środowiska uczenia się i nauczania (internetowe platformy i programy edukacyjne, ekspedycje, eksperymenty, laboratoria, projekty edukacyjne). Strategia daje również możliwość wprowadzanie zajęć międzyprzedmiotowych dla klas 4-8 (zajęcia prowadzone przez nauczycieli z połączonych tematycznie przedmiotów lub wynikające z realizowanego projektu).
Nauki ścisłe na celowniku
Nacisk ma być kładziony przede wszystkim na nauki ścisłe, lecz przewiduje także ograniczenie testów i kartkówek, które zostaną zastąpione indywidualną pracą z uczniem, omawianie zdobytej wiedzy i wskazania elementów do poprawy.
– Najważniejszymi partnerami są uczniowie, bo to dla nich tworzymy system edukacji. Chcemy, żeby po zakończeniu procesu nauki w wodzisławskich szkołach byli uczniami wyposażonymi w jak najlepsze kompetencje do zmieniającego się świata XXI wieku. Partnerami są dla nas także rodzice i nauczyciele, ponieważ to oni muszą zrozumieć i zaakceptować tę zmianę w wielu aspektach. Przeszkoliliśmy już część nauczycieli, mamy liderów zmiany i rozpoczynamy ją u tych najmłodszych roczników w szkołach podstawowych. Oczywiście naturalnie z roku na rok, jak te roczniki będą przechodzić wyżej, to ta zmiana docelowo za kilka lat obejmie wszystkie roczniki - podkreślił prezydent miasta.
Prace nad strategią trwały kilka lat, prowadzone były z wykorzystaniem zewnętrznych ekspertów, a także wzbogacone o pogłębioną diagnozę, na którą złożyły się rozmowy z pedagogami, metodykami i samymi nauczycielami. Według dyrektorów wodzisławskich szkół zmiany mają być koniecznością w czasach transformacji cyfrowej.
– Poznaliśmy ich podejście, ale także obawy. Diagnozowaliśmy oczekiwania uczniów, oczekiwania rodziców i wyszła nam po prostu jasna ścieżka - zaznaczył prezydent.
Projekt jest częścią strategii rozwoju oświaty miasta Wodzisławia Śląskiego na lata 2022-2026.
Nie będzie dodatkowego wolnego dnia
Kuratorium Oświaty w Katowicach zaznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w szkołach muszą być realizowane przez 5 dni w tygodniu. Potwierdza również, że jedną z metod pracy nauczyciela może być praca metodą projektu.
– Należy jednak pamiętać, że ustawa Karta Nauczyciela daje prawo nauczycielom w realizacji programu nauczania do swobody stosowania takich metod nauczania i wychowania, jakie uważają za najwłaściwsze spośród uznanych przez współczesne nauki pedagogiczne - napisała Dyrektor Wydziału Jakości Edukacji Anna Kij w oświadczeniu wydanym dla PAP.
Kuratorium skomentowało również 45-minutową zasadę trwania godziny lekcyjnej. Według dyrektorki w uzasadnionych przypadkach dopuszcza się prowadzenia zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 i nie dłuższym niż 60 minut. Podkreśliła jednak, że trzeba przy tym zachować ogólny tygodniowy czas trwania zajęć edukacyjnych. Przykładowo: uczeń może mieć 2 lekcje historii w tygodniu 45 minutowe lub 3 lekcje 30 minutowe.
Wdrażanie projektu zostało zatrzymane
Aktualnie wdrażanie kolejnych planów edukacyjnych miasta zostało zatrzymane. W 2023 i 2024 roku miały być przeprowadzone m.in.: inwentaryzacja sieci komputerowych i urządzeń, ujednolicenie sprzętu, szkolenia kadry nauczycielskiej. Powodem wstrzymania działań miał być brak wystarczającej ilości pieniędzy.
Źródło: