Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internetowe Konto Pacjenta ułatwi dostęp do dokumentacji medycznej i historii leczenia

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
W internecie pacjenci znajdą informacje o tym, jak i gdzie ich leczono
W internecie pacjenci znajdą informacje o tym, jak i gdzie ich leczono SłAwomir Kowalski / Polska Press
W przyszłym miesiącu zostaną utworzone pierwsze Internetowe Konta Pacjenta.

Przepisy potrzebne do uruchomienia nowej funkcji systemu e-zdrowia są już gotowe i trafiły do konsultacji społecznych. Na początek na Internetowych Kontach Pacjenta (IKP) będą gromadzone głównie informacje dotyczące elektronicznych recept, które do 2020 r. całkowicie zastąpią te papierowe.

Jako pierwsi IKP przetestują mieszkańcy Skierniewic i Siedlec. W tych dwóch miastach właśnie ruszył bowiem pilotaż e-recept. Chorzy, którym zostaną one wystawione, już w maju znajdą wirtualne dokumenty na nowych, indywidualnych kontach.

Docelowo IKP ma zapewnić pacjentom dostęp do historii leczenia i elektronicznej dokumentacji medycznej. Na wirtualnym profilu znajdą się dane o przepisanych lekach, wystawionych skierowaniach, zleceniach na wyroby medyczne i wizytach w gabinetach medyków. IKP ma służyć także do przyznawania dostępu do informacji o stanie naszego zdrowia i wyrażania zgód na udzielenie pomocy przez lekarzy.

Resort zdrowia planuje również, by w gromadzonej za pomocą IKP dokumentacji pojawiały się informacje dotyczące kosztów leczenia danej osoby. Jak informuje ministerstwo, nowy system będzie powiązany ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta, od kilku lat prowadzonym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
– Wykorzystamy bezcenne doświadczenia funduszu zdobyte podczas prowadzenia ZIP, a ponad 1,5 miliona jego użytkowników będzie mogło od razu skorzystać także z IKP – zapowiada Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Zintegrowany Informator Pacjenta został udostępniony chorym w 2013 r. Do tej pory w Małopolsce specjalne profile założyło blisko 120 tys. osób. Dzięki ZIP-owi wszyscy zainteresowani mają możliwość np. łatwego skontrolowania listy udzielonych im świadczeń i sprawdzenia jej prawdziwości. – W ciągu 5 lat nieprawidłowości w tym zakresie zgłosiło nam 340 osób. W 157 przypadkach zgłoszenia okazały się zasadne – informuje Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Dzięki czujności pacjentów fundusz odzyskał ponad 45 tys. zł, które wcześniej zapłacił placówkom za leczenie, diagnostykę czy refundację leków, chociaż chory wcale nie skorzystał z tego rodzaju pomocy. Po uruchomieniu IKP podobne nadużycia będzie można zgłosić także za ich pomocą

ZOBACZ KONIECZNIE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Internetowe Konto Pacjenta ułatwi dostęp do dokumentacji medycznej i historii leczenia - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska