https://gazetakrakowska.pl
reklama

Jak działa taryfa nocna? Kiedy warto z niej korzystać, a kiedy lepiej jej unikać?

Materiał informacyjny TAURONA
Aktywnie korzystasz z urządzeń elektrycznych w godzinach nocnych? Możesz zaoszczędzić na rachunkach, wybierając taryfę nocną.
Aktywnie korzystasz z urządzeń elektrycznych w godzinach nocnych? Możesz zaoszczędzić na rachunkach, wybierając taryfę nocną.
Zastanawiasz się, czy taryfa nocna na prąd może być dla Ciebie korzystna? Dowiedz się, jak działa taryfa nocna oraz kiedy warto ją wybrać, a kiedy lepiej poszukać innych rozwiązań. Przekonaj się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie!

Co to jest taryfa nocna?

Taryfa nocna, znana również jako taryfa G12, to przykład taryfy dwustrefowej, w której obowiązują dwie różne stawki za energię elektryczną. Jedna – niższa – obowiązuje w „strefie nocnej”, druga – wyższa – w „strefie dziennej”.

W tej taryfie „strefa nocna” obowiązuje przez dziesięć godzin w ciągu doby: osiem godzin pomiędzy 22.00 a 7.00 oraz dwie godziny pomiędzy 13.00 a 16.00. (dokładne godziny obowiązywania stref czasowych w konkretnej lokalizacji określa dystrybutor energii). Oznacza to, że w czasie mniejszego obciążenia sieci energetycznej, czyli w „strefie nocnej” stawki za prąd są niższe. W pozostałych czternastu godzinach w ciągu doby obowiązuje „strefa dzienna”. Wtedy stawki za prąd są wyższe.

Tego typu rozwiązanie może być szczególnie opłacalne dla osób, które mają możliwość przeniesienia większości zużycia energii na godziny, w których prąd jest tańszy.

Kiedy taryfa nocna się opłaca?

Taryfa nocna sprawdza się głównie w gospodarstwach domowych, które chcą i mogą korzystać z urządzeń elektrycznych wtedy, gdy ceny są niższe oraz zmniejszyć zużycie prądu w godzinach, w których ceny są wyższe. W przeciwnym razie rachunki za prąd mogą wzrosnąć.

Dyscyplina w korzystaniu z urządzeń elektrycznych przede wszystkim w „strefie nocnej” powinna dotyczyć zwłaszcza tych sprzętów, które używane są najczęściej, np.:

  • pralka,

  • zmywarka,

  • ogrzewanie elektryczne.

Aby oszczędności były zauważalne, spora część zużycia energii powinna przypadać na okres  „strefy nocnej”. Ważne jest więc dostosowanie nawyków użytkowania do godzin tańszego prądu.

Kiedy taryfa nocna się nie sprawdzi i kiedy lepiej jej unikać?

Taryfa nocna nie jest optymalna dla gospodarstw domowych, które korzystają z urządzeń elektrycznych przede wszystkim w „strefie dziennej”. Jeśli domownicy spędzają większą część dnia w domu, pracują zdalnie lub używają prądu głównie w godzinach szczytu, nie opłaca się korzystać z taryfy nocnej. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest taryfa jednostrefowa, w której cena energii jest stała przez cały dzień, czyli taryfa z oznaczeniem G11.

Czytaj więcej:

Jak sprawdzić aktualną taryfę?

Sprawdzenie taryfy, na podstawie której rozliczne jest dane gospodarstwo domowe, jest bardzo proste. Taka informacje jest na rachunku za prąd. Wystarczy poszukać określenia „grupa taryfowa”, gdzie widoczny jest symbol, np. G11 lub G12. Klienci TAURONA mogą również skorzystać z platformy Mój TAURON, która umożliwia sprawdzenie  taryfy, a także innych szczegółów związanych z rozliczeniami za energię.

Jak zmienić taryfę na nocną?

Zmiana taryfy na nocną w TAURONIE jest prosta. Możesz skorzystać z platformy Mój TAURON, gdzie możesz złożyć wniosek online. Możesz także pobrać ze strony internetowej TAURONA wniosek formularza „WNIOSEK O ZAWARCIE LUB ZMIANĘ WARUNKÓW UMOWY KOMPLEKSOWEJ DOTYCZĄCEJ ENERGII ELEKTRYCZNEJ - dla domu”, wypełnić go bez załączników i dostarczyć do TAURONA. Przed zmianą warto się zastanowić, czy domownicy będą chcieli i mogli korzystać z urządzeń elektrycznych głównie wtedy, gdy cena prądu jest niższa, czyli w „strefie nocnej”.

Sprawdź pozostałe artykuły z cyklu TAURON – Poradnik Konsumenta. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska