Rodzaje taryf energetycznych
Taryfę energetyczną można dopasować do swojego stylu życia, rytmu pracy i ulubionej pory aktywności. Dzięki uwzględnieniu tych czynników możesz mieć wpływ na wysokość rachunków za prąd. Sposobem na to będzie wybór odpowiedniej taryfy.
Jeżeli większość dnia Ty i Twoja rodzina spędzacie poza domem i najwięcej prądu zużywacie wieczorem, albo nawet w nocy, to może zainteresuje Cię prąd tańszy o określonych porach. Pranie, sprzątanie, gotowanie dominuje u ciebie w weekendy? Możesz rozważyć taryfy weekendowe. Taryfy określają zakresy godzin i dni, kiedy prąd możemy pobierać taniej.
Taryfa jednostrefowa czy dwustrefowa – czym się różnią?
Kluczem do sukcesu w każdym działaniu jest odpowiedni wybór. Przyjrzyjmy się zatem różnicom np. między taryfą jednostrefową a dwustrefową. W pierwszym przypadku obowiązuje stała stawka przez całą dobę, zaś w drugim tańszy prąd możemy mieć w nocy i poza szczytem zużycia energii elektrycznej.
Poznaj 4 grupy taryfowe dostępne w TAURONIE:
G11 - ta taryfa charakteryzuje się stałą ceną prądu przez całą dobę.
G12 - w tym przypadku cena prądu jest niższa w określonych godzinach dnia i nocy przez 10 godzin w ciągu doby:
8 następujących po sobie godzin z przedziału 22.00 - 7.00
2 następujące po sobie godziny z przedziału 13.00-16.00.
G12w - niższa cena prądu w weekend, w nocy i wybranych godzinach dnia. Prąd jest tańszy:
od poniedziałku do piątku w godz. 13:00 - 15:00, 22:00 - 6:00,
w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.
G13 – ta taryfa może być korzystna przede wszystkim dla tych, którzy ogrzewają dom lub podgrzewają wodę za pomocą urządzeń na prąd. Prąd jest tańszy:
od 1 kwietnia do 30 września, od poniedziałku do piątku w godz. 13.00 – 19.00 i 22.00 – 7.00,
od 1 października do 31 marca, od poniedziałku do piątku 13.00 – 16.00 i 21.00 – 7.00,
w weekendy oraz dni ustawowo wolne od pracy.
Czytaj więcej:
Jak analizować swoje zużycie prądu?
Analiza zużycia prądu to kluczowy krok do dokonania trafnego wyboru taryfy. Oto kilka praktycznych wskazówek:
Po pierwsze - zrozumienie faktury. Zwróć uwagę na poszczególne pozycje na fakturze, takie jak zużycie energii, opłaty dystrybucyjne, taryfa itp. Porównaj zużycie w różnych okresach roku, aby zidentyfikować sezonowe wahania. Sprawdź, czy korzystasz z optymalnej taryfy.
Monitorowanie zużycia to kolejny element analizy. Regularnie odczytuj stan licznika i porównuj wyniki. Jeśli masz inteligentny licznik, możesz śledzić zużycie online lub za pomocą aplikacji. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, podzielniki kosztów pomogą ci określić, ile prądu zużywasz.
Identyfikacja "pożeraczy energii" to kolejny ważny czynnik, który pomoże przy analizie. Sprawdź, jakie urządzenia zużywają najwięcej energii (lodówka, pralka, komputer).
Wykorzystaj aplikacje do monitorowania energii, które mogą dostarczyć szczegółowych informacji.
Porównaj swoje rachunki zużycie z innymi, np. ze średnią dla podobnych gospodarstw domowych. Porozmawiaj z sąsiadami lub znajomymi o ich zużyciu i sposobach oszczędzania.
Korzystaj świadomie. Zwracaj uwagę na to, jak korzystasz z energii elektrycznej. Wdrażaj rozwiązania, które zwiększą efektywność energetyczną twojego domu.

Jak zmienić taryfę energetyczną?
Zanim zmienisz taryfę, dokładnie prześledź swoje nawyki i styl życia. Pracujesz zdalnie i w przerwie włączasz w środku dnia pralkę albo zmywarkę? Być może najkorzystniejsza będzie dla ciebie taryfa jednostrefowa. A może twój tydzień roboczy jest tak intensywny, że sprzęty włączasz głównie w weekendy i to taryfa G12w będzie najwłaściwsza dla twoich potrzeb? Przyjrzyj się zatem swojemu rytmowi życia na przestrzeni całego roku, rozwiązaniom zastosowanym w domu, np. ogrzewanie elektryczne i wtedy wybierz taryfę.
Gdy decyzja już zapadnie, droga do zmiany jest prosta.
Taryfę możesz zmienić bardzo prosto, w zaledwie 3 krokach. Po pierwsze wybierz taryfę, która aktualnie najbardziej ci odpowiada. Po drugie wypełnij wniosek – możesz zrobić to online na swoim koncie Mój TAURON. W trzecim kroku czekasz już tylko na zmianę przez operatora. Możesz także pobrać ze strony TAURONA i wypełnić druk „WNIOSEK O ZAWARCIE LUB ZMIANĘ WARUNKÓW UMOWY KOMPLEKSOWEJ DOTYCZĄCEJ ENERGII ELEKTRYCZNEJ - dla domu”, bez wypełniania załączników. Gdy wypełnisz i podpiszesz wniosek, wyślij do TAURONA. Pamiętaj, że każda zmiana, nawet najmniejsza, może przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie.
Sprawdź pozostałe artykuły z cyklu TAURON – Poradnik Konsumenta.