https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak Małopolska będzie obchodzić 100-lecie odzyskania niepodległości

Grzegorz Skowron
„Małopolska - moja wolność” - pod takim hasłem samorząd województwa będzie świętował 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednm z najbardziej spektakularnych wydarzeń będzie koncert 100 orkiestr dętych grających równolegle w pięciu miastach.

- To ma być czas wspólnego, radosnego świętowania - przekonuje marszałek małopolski Jacek Krupa. Dlatego Urząd Marszałkowski w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości będzie organizował przede wszystkim koncerty, spektakle, pikniki, zabawy i konkursy dla dzieci.

Już w maju po raz dwudziesty odbędą się Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego, którym w tym roku towarzyszy hasło „Wolność krzepi”. W dwa weekendy (19-20 i 26-27 maja) będzie można zwiedzić 11 zabytków związanych z Małopolską z początku XX wieku.

Latem w całym regionie będą organizowane Małopolskie Pikniki Wolności, podczas których mieszkańcy dowiedzą się wiele o lokalnych bohaterach, dzięki którym w ich społecznościach tworzyły się struktury nowego państwa. Podczas pikników przewidziano również zajęcia dla najmłodszych na temat tego, czym dzisiaj powinien być patriotyzm.

We wrześniu zaplanowano koncert 100 orkiestr dętych i zespołów, który zagrają równolegle w pięciu miastach. Małopolanie będą mogli sami włączyć się w śpiewanie z wykonawcami.

21 października w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie odbędzie się uroczysty „Koncert Wolności”. W jego programie znalazły się utwory cenionych twórców związanych z Małopolską: Zygmunta Koniecznego, Stanisława Radwana, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Andrzeja Zaryckiego, Abla Korzeniowskiego czy Grzegorza Turnaua.

Zwieńczeniem jubileuszowych wydarzeń będzie oczywiście 11 listopada, kiedy to w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”. Z kolei Opera Krakowska zaprezentuje premierę opery „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego - wybitnego kompozytora, działacza niepodległościowego i premiera, bez którego ciężko dziś wyobrazić sobie wolną Polskę.

Na wydarzenia rocznicowe Urząd Marszałkowski wyda 1,1 mln zł. Dodatkowo przekaże 400 tys. zł organizacjom pozarządowym, które zaproponują własne inicjatywy związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

100 lat w dwa lata
Socjal zniewala a mamy go już 60%. Czujecie się wolni? Ja nie, ponieważ pan bez trybu wie nawet lepiej ode mnie co i kiedy mam robić. Ma mnie za człowieka ograniczonego, którym należy sterować.
A
Ainenkiel
Zarząd Koła w Nowej Hucie APEL
krakowskich środowisk lewicowych zebranych przy Kole Sojuszu Lewicy Demokratycznej
w Nowej Hucie
1 MAJA 2018 r. NIE MOŻEMY ZAPOMNIEĆ O LEWICOWYCH IDEAŁACH!

Dzień 1 maja !- to ważna data na drodze do niepodległości Polski w walce o prawa człowieka, o godne warunki pracy i płacy. 1MAJA to Międzynarodowe Święto Pracy, to Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, którego źródłem pamięci stały się walki robotników o prawa pracownicze
w dalekim Chicago.1 maja to także historyczna data wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, co uznajemy za sukces społeczeństwa polskiego w procesie jednoczenia się państw i narodów w walce
o bezpieczne warunki pracy i życia w warunkach zjednoczonej Europy.
Tak jak przed 100 laty domagamy się prawa do 8 godzinnego dnia pracy, do ochrony socjalnej tradycyjnej rodziny, dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej i prawa do urlopu wypoczynkowego. To nasz obywatelski i organizacyjny obowiązek uczestniczyć 1 Maja 2018 r. w manifestacji pod pomnikiem Czynu Rewolucyjnego w Alei Daszyńskiego w Krakowie. Uczcimy pamięć ofiar w walce o prawa pracownicze na przestrzeni wieków, w walce o wyzwolenie społeczne i narodowe, o prawa człowieka i obywatela. Pod obeliskiem złożymy wiązanki kwiatów i demonstracyjnie wypowiemy się
o aktualnej sytuacji społecznej, gospodarczej i politycznej w Polsce i w świecie. Zaprotestujemy przeciw obecnie panującym trendom, w których to praca i umowa o pracę zaczyna stanowić przywilej dostępny dla coraz mniejszej grupy obywateli.
Apelujemy do mieszkańców Krakowa i Małopolski o liczny udział w tej manifestacji, do wszystkich środowisk społecznych i zawodowych, którym nie są obojętne problemy pracy, bezrobocia, braku mieszkań i środków do życia w warunkach gospodarki kapitalistycznej. Wśród nas będą obecni weterani ruchu robotniczego, młodzież, przedstawiciele lewicy socjalnej i katolickiej ze środowisk kultury i nauki, przedsiębiorcy i rzemieślnicy wspierający działania ruchu związkowego OPZZ.
W 100 lecie niepodległości Polski wszystkie rocznicowe okoliczności związane z datą 1 maja zasługują na szczególną i należną uwagę. 1 Maja 2018 r. nie możemy zrezygnować z siły publicznego protestu, który znajduje wiele analogii do wydarzeń w Chicago w 1886 r. wobec aktualnej sytuacji społecznej i gospodarczej w Polsce i w świecie. Głośnego protestu ludzi lewicy wymaga sytuacja,
w jakiej znajdują się w Polsce ludzie pracy najemnej a wobec zjawiska subsydiowania środków publicznych drobni przedsiębiorcy i pracodawcy, którzy tracą przewidywalność swoich inwestycji
i zatrudnienia, emeryci i renciści boleśnie odczuwający skutki niskich świadczeń tak jak całe rodziny – egzystujące na granicy ubóstwa utrzymujące się z zasiłków oraz młodzież, absolwenci szkół, którym troska o własną przyszłość każe ciągle szukać szans poza granicami ojczyzny.
Ideałem lewicy niezmiennym od lat jest człowiek, który w każdym wieku swego życia powinien znać własną godność i wartość. Dlatego domagamy się dbałości o równomierny rozwój kraju, tak by
z jego efektów korzystali wszyscy obywatele, a nie tylko Ci, którzy posiadają w swoich rękach pokaźną własność prywatną. Domagamy się także równomiernego rozwoju województwa małopolskiego z takim zagospodarowaniem funduszy z budżetu państwa i Unii Europejskiej, aby każdy mieszkaniec regionu korzystał z dobrodziejstw nowoczesnej infrastruktury i ułatwień w codziennym życiu.

Jesteśmy przekonani, że wymienione oceny i poglądy są bliskie adresatom naszego apelu. Dlatego zwracamy się o liczny udział w manifestacji 1-Maja 2018 r. o godz. 11.00 pod krakowskim pomnikiem. Obecnością na manifestacji zaznaczymy naszą odpowiedzialność za stan państwa. Nikt nas w tym nie zastąpi! Niech się święci 1 Maja Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy !

Kraków, kwiecień 2018 r. Zarząd Koła SLD w Nowej Hucie
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska