FLESZ - Jak będziemy wracać do normalności?
- Myślę, że przedstawione w nim wnioski bardzo pomogą przedsiębiorcom we wprowadzeniu nieuniknionych zmian w czasie szalejącego kryzysu i wobec widma istotnego spowolnienia gospodarczego – mówi Grzegorz Miłkowski, CEO w ContentHouse oraz ekspert BCC ds. digital marketingu.
Poradnik opisuje najważniejsze zasady komunikacji biznesu online. Od dostosowania języka komunikacji, przez wdrożenie procedur obsługi klienta, narzędzia automatyzujące procesy, działania wizerunkowe wewnątrz i na zewnątrz firmy, aż po porady z zakresu wyboru i kreacji formatów reklamowych i optymalizację wydatków.
Czas na zmiany w rzeczywistości biznesowej
Poradnik powstał wspólnie i pod patronatem Business Centre Club, największego klubu prywatnych pracodawców w Polsce. Jak ocenia, Katarzyna Woszczyna, to narzędzie, które wesprze wszystkich przedsiębiorców.
– Poradnik „Marketing vs. recesja” to kompendium wiedzy i wskazówek działania, z których skorzystać powinny nie tylko firmy zrzeszone w BCC. Wnioski płynące z materiału w sposób oczywisty wskazują na to, że lekarstwem na wywołany przez koronawirusa kryzys jest zmiana sposobu dotychczasowego myślenia o prowadzeniu działalności gospodarczej. Rzeczywistość i otoczenie biznesowe po epidemii zmienią się, a na rynku pozostaną ci, którzy będą potrafili dostosować się do nowych reguł gry – uważa Katarzyna Woszczyna, wiceprezes BCC, a zarazem szefowa Lóż Małopolskiej i Częstochowskiej tej organizacji.
Autorzy zwracają uwagę, by w czasie pandemii i okresie, który nastąpi po jej zakończeniu, dostosowywać swoją komunikację do realiów, w których odbiorcy wręcz bombardowani są informacjami o określonej treści. W zalewie informacji komunikacja marki powinna być maksymalnie uproszczona, zwięzła oraz dobrze widoczna. Zalecane jest zaniechanie tonacji humorystycznej i wielokontekstowej.
Czego chce Twój klient w czasach zarazy
Eksperci radzą przedsiębiorcom, by bardziej niż kiedykolwiek skoncentrowali się na aktualnych potrzebach swoich klientów i kontrahentów. Wskazują przy tym odpowiednie kanały dotarcia i namawiają do odważnego zmieniania modelu działań. Poradnik tłumaczy, jak tworzyć treści w oparciu o analizę najbardziej bieżących i dynamicznie zmieniających się potrzeb konsumentów, jak monitorować stan wizerunku w kanałach społecznościowych i jak jednocześnie wcielać w życie dobre praktyki przy zachowaniu etyki biznesu.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Specjaliści zwracają uwagę, jak bardzo istotne są dziś działania public relations, zarówno adresowane na zewnątrz, jak i do własnych pracowników. Według autorów poradnika, umiejętne prowadzenie takich działań może nie tylko zminimalizować wpływ czynników ekonomicznych, ale wręcz wzmocnić poczucie więzi klienta z marką oraz scementować załogę wokół wspólnych celów i wartości.
Praktycy nie mają wątpliwości, że najbliższe miesiące przyniosą dynamiczny rozwój narzędzi automatyzujących marketing i obsługę klienta. Nowe technologie, jak chatboty czy voiceboty, mocno wpłyną na usprawnienie kanałów dystrybucji sprzedaży i usług. Wskazywane są także proste i dostępne narzędzia, które pozwalają przedsiębiorcom lepiej planować działania w tej dziedzinie i przewidywać ich efekty. Apelują przy tym do właścicieli firm i menedżerów, by w tych trudnych czasach nie kierowali się emocjami, lecz pragmatyzmem.
Wizerunek, głupku! W dobrych czasach firmy chcą się reklamować. W trudnych muszą
W reklamie i skutecznej komunikacji firm eksperci dostrzegają szansę na całkowite zniwelowanie skutków nadciągającej recesji. Według analizy marek BrandZ, po kryzysie gospodarczym w 2008 r. silne brandy odzyskały pozycję dziewięć razy szybciej niż te, które zawiesiły swoją działalność i wykazały bierną postawę. Poradnik „Marketing vs. recesja” pokazuje, jak unikać błędów zaniechania w obecnym kryzysie.
Materiał w pierwszej kolejności został udostępniony wszystkim członkom Business Centre Club. Dla firm niezrzeszonych w BCC dostępny jest do pobrania ze strony https://contenthouse.pl/marketing-vs-recesja-poradnik/
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
