Swoim pracownikom organizują spotkania z lekarzami, terapie z psychologami, rozdają lekarstwa pomagające rzucić palenie i zachęcają do uprawiania sportu. Wszystko po to, by zyskać miano "miejsca bez papierosa". Konkurs zorganizowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
- Ograniczanie palenia trzeba zacząć od zachęcania do rzucania nałogu, a nie od zakazów - tłumaczy Agata Knapik, dyrektorka olkuskiego sanepidu.
Jury konkursu uznało, że najlepszy program pomagający ograniczyć palenie realizuje firma TRI Poland z Wolbromia, produkująca części samochodowe. Tuż za nimi jest Fabryka Taśm Transportowych, również z Wolbromia, Schneider Electric Industries z Bukowna i Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji z Olkusza. Te cztery firmy zostały wyróżnione dyplomami za wprowadzanie w swoich zakładach programów mających na celu ograniczenie palenia tytoniu wśród pracowników.
Palący pracownik to strata dla każdej firmy. Zbyt często robi sobie przerwę "na papieroska". Jak podkreślają specjaliści, nałóg tytoniowy to choroba. Pracownikowi trzeba pomóc. Nie może się to jednak odbywać kosztem pracowników niepalących. Oni nie mogą być spychani na dalszy plan.
- Dlatego jednym z punktów naszych programów jest zachęcenie niepalących do pomagania palaczom. To wszystkim wyjdzie na zdrowie - zgodnie mówią przedstawiciele firm uczestniczących w konkursie.