Pożary lasów w Małopolsce. Strażacy z powiatu olkuskiego mają ręce pełne roboty
Na terenie całego kraju obowiązuje obecnie zagrożenie pożarowe w lasach. Ściółka jest bardzo sucha i podatna nawet na najmniejsze źródło ognia. Tylko w tym miesiącu strażacy interweniowali już 823 razy w związku z pożarami w lasach.
Na terenie Małopolski doszło do 19 zdarzeń. Dwa razy interweniowali strażacy z powiatu tarnowskiego. W Chrzanowie z kolei odnotowano trzy pożary. Najwięcej, bo aż 14 pożarów miało miejsce na terenie powiatu olkuskiego.

Duży „wkład” w powstawanie pożarów ma trwająca w całym kraju susza meteorologiczna. Jak wskazał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarski Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (IMGW-PIB) Grzegorz Walijewski w większości kraju odnotowano poniżej dziesięciu procent normy opadowej. W Małopolsce nie jest jednak najgorzej. Podczas gdy w wielu miejscach Polski wilgotność gleby, która przekłada się na zagrożenie pożarowe spadła poniżej 20 procent to w Małopolsce utrzymuje się ona na poziomie do 50 procent.
- Sytuacja w województwie Małopolskim wygląda w miarę dobrze, ale nie oznacza to, że jest super i nie powinniśmy uważać odpoczywając w najbliższym czasie w obszarach leśnych i ich okolicach, bo do pożaru może dość bardzo szybko - mówił w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Rzecznik Prasowy IMGW-PIB Grzegorz Walijewski

Strażacy apelują o ostrożność i przypominają o tym, że w lasach, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk a także w odległości stu metrów od granicy lasu zabrania się rozniecania ognia poza miejscami wyznaczonymi, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych a także palenia tytoniu (z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi).
- Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów – zaznaczył kpt. mgr. Inż. Michał Bielach z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

Warto podkreślić, że lasy Nadleśnictwa Olkusz objęte są najwyższą kategorią zagrożenia pożarowego. Spowodowane jest to dużym udziałem łatwopalnych drzewostanów sosnowych i przesuszeniem siedlisk na skutek działalności górniczej. Nie pomagają także znajdujące się w olkuskich lasach szlaki komunikacyjne.
Szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem dla lasów w powiecie olkuskim jest długotrwała susza taka jak ta, która miała miejsce w 1992 roku. Wówczas w ponad siedemdziesięciu pożarach spłonęło 1247 hektarów lasu. Ogień objął wówczas tereny między pustyniami Błędowską i Starczynowską wywołując zniszczenia lasów, śmierć zamieszkujących je zwierząt, zniszczenie wielu cennych zakątków, straty materialne i trudne do oszacowania straty dla środowiska.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Tłumy na Pustyni Błędowskiej. Rowerzyści, pikniki na kocykach. Relaks na 102!
- Zamiana kładki na przejście podziemne przy stacji w Olkuszu będzie niewypałem?
- Po pijaku zaczepiał klientów sklepu. Miał pecha, bo trafił na policjantkę
- Bogumił Sobczyk ponownie wybrany na Starostę Powiatu Olkuskiego
- Nożownik z Wolbromia z zarzutem usiłowania zabójstwa. Został tymczasowo aresztowany
- Tłumy na starcie Olkuskiego Rodzinnego Rajdu Rowerowego 2024
