Zarówno mieszkańcom Nowego Sącza, jak i osobom udzielającym się w samorządzie, zależy na tym by Stare Miasto było powodem do dumy i miejscem tętniącym życiem. Dlatego w ramach Konsultacji Obywatelskich udało się stworzyć aż 33 pomysły na rewitalizację sądeckiej starówki.
- Przed laty mieliśmy inwazję banków w centrum miasta. Co krok inna placówka. Powoli ten trend zaczął się zmieniać, a na u. Jagiellońskiej, czy w samym Rynku zaczęło przybywać pustych lokali. Próby zaistnienia kolejnych lokali gastronomicznych kończyły się fiaskiem – zwraca uwagę Grzegorz Fecko, radny miejski. - Takim momentem, który zmobilizował mieszkańców do dzielenia się pomysłami na ożywienie starówki, była informacja o końcu działalności Kawiarni Prowincjonalna.
W czerwcu 2023 roku właściciel Kawiarni Prowincjonalna, która w Nowym Sączu działała od 20 lat, najpierw w kamienicy przy rogu ul. Kościuszki i Wąsowiczów, a następnie na rogu ul. Pijarskiej i Piastowskiej, postanowił zamknąć lokal. Na tę decyzję wpłynęło kilka czynników, nie tylko zła sytuacja w branży gastronomicznej, czy podwyżki cen energii, ale także coraz bardziej wymierająca sądecka starówka.
- Wówczas w internecie, zwłaszcza na Forum Mieszkańców Nowego Sącza, mieszkańcy Nowego Sącza, osoby które tutaj się wychowały ale od lat mieszkają poza miastem, a nawet samorządowcy najniższego szczebla, jak radni, zaczęliśmy dzielić się pomysłami – mówi Fecko. - Padło propozycji. Jedne realne, drugie mniej. Co warte podkreślenia, ożywienie sądeckiej starówki połączyło osoby, o różnych poglądach.
Te swoiste Konsultacje Obywatelskie pozwoliły na opracowanie 33 obywatelskich koncepcji, które zestawiono w czterech grupach tematycznych. Dziesięć pomysłów „infrastrukturalnych” to m.in. obiecana od lat rewitalizacja rynku maślanego, powrót zimą lodowiska na płytę rynku, stworzenie sceny plenerowej dostępnej dla każdego czy wykorzystanie legendy o Sędziwoju poprzez ustawienie jego podobizny w centrum miasta. Wśród propozycji „kulturalnych” znalazło się np. przeniesienie części imprez z Parku Strzeleckiego na płytę Rynku, organizacja Festiwalu Teatrów Ulicznych, a nawet organizacja tematycznych dancingów. Mieszkańcy wskazali także pomysły „lokalowe” i „komunikacyjne”. Według nich pustostany na starówce powinny zostać przejęte przez sądecki Inkubator i wynajmowane po preferencyjnych cenach dla biznesu. Ważne jest także obniżenie stawek w centrum miasta dla biznesu – wynajmu powierzchni gminnych, opłat za wodę i odpady. Zdaniem mieszkańców ożywić starówkę może paradoksalnie wielopoziomowy parking w bliskiej odległości or Rynku, a także utworzenie autobusowej linii retro – Rynek – Skansen – Miasteczka Galicyjskie – Rynek.
- Te wszystkie pomysły przekazaliśmy prezydentowi Nowego Sącza poprzez Dziennik Podawczy. Liczymy, że być może choć niektóre z nich uda się zrealizować, albo staną się one inspiracją do działań na rzecz ożywienia starówki, na czym zależy mieszkańcom – dodaje Fecko.
- Fajfy w "Sanatorium miłości". Kuracjusze tańczyli w Hawanie w Krynicy Zdroju
- Dla takich widoków warto wstać skoro świt. Tatry widziane z Malnika
- To największa w Polsce mofeta! Unikatowa atrakcja turystyczna. Czekają ją zmiany
- Powiatowe Centrum Sportu w Marcinkowicach oficjalnie otwarte!
- Przyciągnie turystów i ozdobi Nowy Sącz. Ostateczna koncepcję odbudowy zamku
- Memy z Nowym Sączem w tle. Z czego najczęściej śmieją się internauci?
Parowóz przed dworcem PKP od 1987 roku jest jednym z najbardziej znanych miejskich pomników
