MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przyciągnie turystów i ozdobi Nowy Sącz. Zaprezentowano ostateczną koncepcję odbudowy zamku

Klaudia Kulak
Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu
Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu SARR Nowy Sącz
Temat sądeckiego zamku co jakiś czas wraca jak bumerang. Było już kilka pomysłów na jego odbudowę, ale jak dotąd nikomu nie udało się skutecznie odmienić wyglądu Baszty Kowalskiej, która prezentuje się tak samo od kilkudziesięciu lat. Jeden z ostatnich pomysłów przewidujący jej unowocześnienie i stworzenie wewnątrz między innymi sali weselnej wprawił wielu mieszkańców w osłupienie. Teraz Sądecka Agencja Rozwoju Regionalnego (SARR) zajmująca się tematem zaprezentowała - jak twierdzi - ostateczną już wersję. Z wstępnych szacunków wynika, że odbudowa zamku będzie kosztować ponad 30 mln złotych.

Prace związane z przygotowywaniem ewentualnej odbudowy zamku królewskiego w Nowym Sączu trwają już od kilku lat. Zebrano wszystkie dokumenty dotyczące zamku i odbyły się wszystkie niezbędne badania archeologiczne. Kolejnym etapem jest już odbudowa, a zaprezentowane wcześniej koncepcje wzbudziły wiele dyskusji.

- Ze strony mieszkańców wiele było sygnałów, że woleliby bardziej renesansową koncepcję - kiedy zamek został odbudowany po pożarze. To właśnie dlatego w tym kierunku poprowadziliśmy prace koncepcyjne. Myślę, że to byłby magnes na turystów dla Nowego Sącza - przyznaje prezydent Ludomir Handzel.

Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu
Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu SARR Nowy Sącz

Jak przekazał Jarosław Suwała, prezes SARR  miasto otrzymało z Rządowego Programu Ochrony Zabytków już pierwszą dotację na budowę zamku. Wynosi 650 tys złotych. - Jest podzielona w ten sposób, że 150 tys złotych będzie służyło stworzeniu dokumentacji projektowej, a 500 tys złotych będzie można przeznaczyć na umocnienie skarpy - mówi.

Jest to konieczne ponieważ na środku skarpy w centrum zamkowym było miejsce wybuchu i znajduje się tam lej wybuchowy, który powoduje pewną niestabilność tego wzgórza, a na rogu znajduje się zapadająca się skarpa.

Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu
Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu SARR Nowy Sącz

- W najbliższym czasie będzie ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji projektowe oraz badania geologii zamku. Będzie to pierwszy etap, bo cały program ochrony zabytków, jaki rząd przeprowadził, zakłada etapowanie i fazowość budowy. Możemy wiec oficjalnie powiedzieć, że przystępujemy już faktycznie od odbudowy zamku i w pierwszym etapie chcemy po prostu przygotować platformę, która będzie umożliwiała już budowę tego zamku - dodaje Suwała.

Zamek Królewski w Nowym Sączu wzniesiony przez Kazimierza Wielkiego w połowie XIV w. to ważne miejsce na mapie miasta. W przeszłości zamek posiadał dwie baszty narożne, wieżę, budynek mieszkalny i przedzamcze. Niestety w 1945 r. wysadzili go partyzanci pod dowództwem Tadeusza Dymela, bo w twierdzy znajdował się skład z niemiecką amunicją. Dziś z dawnej budowli zachowały się resztki murów obwodowych oraz zrekonstruowana Baszta Kowalska.

Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu
Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu SARR Nowy Sącz

W ostatnich latach tematem odbudowy zamku zajmuje się SARR, który prowadził na wzgórzu zamkowym badania archeologiczne, aby móc po ich zakończeniu przystąpić do prac związanych z przywróceniem zamku do dawnej świetności. Na to jak ma wyglądać było już kilka pomysłów. Pojawiło się kilka różnych od siebie koncepcji.

Po zaprezentowaniu ostatniej z nich stworzonej własnym sumptem w mieście rozgorzała burzliwa dyskusja, bo pomysł był… odważny. Sama sylwetka zamku opierać miała się na planach z drugiej połowy XVIII, zaś fragmenty budowli, co do których nie ma pewności jak przed laty wyglądały, chciano uzupełnić szklanymi konstrukcjami. W środku miała się znajdować m.in.: informacja turystyczna, kawiarnia, pokoje hotelowe, a także sala bankietowa. Futurystyczna wizja jednak nie spodobała się wszystkim stąd nowy - zaprezentowany właśnie bardziej tradycyjny pomysł, który ma być już tym ostatecznym.

Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu
Tak miałby wyglądać zamek w Nowym Sączu SARR Nowy Sącz

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska