W ostatnim czasie obserwujemy coraz częściej występowanie depresji, stanów lękowych, zaburzeń nerwicowych, problemów ze snem, kłopotów z apetytem, a także zespołu stresu pourazowego (PTSD) wśród dzieci i młodzieży.
Codzienne smutki
Coraz więcej dzieci i nastolatków odczuwa trudne emocje, takie jak smutek i złość, coraz więcej jest stresu i zachowań depresyjnych.
Smutek, przygnębienie, płaczliwość, ograniczenie albo zupełne wycofanie się z aktywności, które wcześniej były dla dziecka ważne lub przyjemne (takie jak zabawa, hobby, spotkania i imprezy), a także narastająca niechęć do podejmowania codziennych obowiązków lub zupełne ich zaniechanie, to tylko niektóre z objawów trudnej sytuacji psychicznej dzieci i młodzieży.
Trzeba więc starać się rozmawiać z dzieckiem o jego samopoczuciu. Nie jest łatwo, ale trzeba spróbować porozmawiać z dziećmi o sposobach radzenia sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami. Dobrym sposobem jest zachęcanie dzieci do kreatywnych zajęć, które pomogą wyrazić uczucia. Dziecko często sygnalizuje, że nie radzi sobie z emocjami. Warto też rozważyć poszukanie pomocy z zewnątrz: zachęcić dziecko do rozmowy z zaufanym dorosłym albo z terapeutą.
Im dziecko jest młodsze, tym trudniej jest mu określić i opisać stan emocjonalny.
Musimy więc być świadomi, jak ważną rolę odgrywają rodzice. Dają poczucie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim uczą, jak funkcjonuje świat. Oni też powinni od najmłodszych lat wyznaczać dziecku granice. Nie do przecenienia jest rola, jaką odgrywają wzorce, wyniesione z domu przez dziecko. Kiedy sami spędzamy z telefonem pół dnia, trudno wymagać od dziecka, by odłożyło na bok smartfon, prawda?
Internetowi zombie
Jeśli na co dzień widzisz swoje dziecko z „przyklejonym” do ręki smartfonem, to uzależnienie od internetu i urządzeń mobilnych jest problemem.
Najbardziej alarmujące powinno być zachowanie dziecka, które straci dostęp do urządzenia mobilnego. Osoby uzależnione od smartfonów mają dużą potrzebę, wręcz przymus ciągłego patrzenia, czy coś nowego pojawiło się w sieci. Ciągle sprawdzają, czy ktoś do nich napisał w mediach społecznościowych.
Głównym symptomem uzależnienia jest ciągłe rozdrażnienie, gdy dziecko nie ma telefonu przy sobie lub nie jest w stałym kontakcie online z innymi. W momencie, gdy dostęp dziecka do telefonu zostaje ograniczony, np. podczas lekcji, pojawia się zdenerwowanie i niepokój. Często dzieci nie zgadzają się na ograniczenia i reagują buntem; agresją czy płaczliwością. Kiedy sprawy zaczynają wymykać się spod kontroli, warto skorzystać z fachowej pomocy: psychologa, psychoterapeuty, pedagoga lub psychiatry.
Co możemy zrobić jako rodzice? Znajdź się czas, aby być z dzieckiem, posłuchaj go, zainteresuj się jego pasjami, nawet jeśli ich nie podzielasz. Wysłuchaj dziecka z zainteresowaniem. Zorganizuj wspólny czas wolny: spacer z psem, wędrówkę po górach, paintball, wyjazd na farmę alpak czy wspólne zakupy - to tylko skromne podpowiedzi. Wszystko zależy od upodobań i temperamentu dziecka. Ważne jest, aby nie narzucać swoich pomysłów. Może dziecko samo coś wymyśli i nam powie - to już coś.
Zdrowe relacje w domu są podstawą do tego, by stworzyć szczęśliwą rodzinę i wychowywać dziecko w duchu miłości i wzajemnego szacunku.
Zobacz specjalny poradnik medyczny:
Nowe zasady w polskiej ortografii
