Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje. Chroń dziecko przed cybernałogiem i dopalaczami

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Wśród dzieci w wieku 7-15 lat telefon komórkowy posiada ponad 80 procent, a z wiekiem ten odsetek rośnie. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat.
Według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 r. blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Wśród dzieci w wieku 7-15 lat telefon komórkowy posiada ponad 80 procent, a z wiekiem ten odsetek rośnie. Własnym smartfonem może pochwalić się każdy nastolatek w wieku 13-15 lat. 123rf
Korzystanie z komputera czy telefonu komórkowego może uzależniać podobnie jak alkohol, papierosy czy narkotyki. Zadbaj o bezpieczne wakacje twojego dziecka - poza siecią i z dala od używek.

Telefon z dostępem do internetu - pomaga i może być wrogiem

Telefon z dostępem do internetu, komputer czy tablet to narzędzia, które pomagają w pracy, nauce, służą do poznawania świata, rozrywki czy komunikowania się z bliskimi oddalonymi o tysiące kilometrów. Przyjazne technologie zbyt często wykorzystywane łatwo mogą jednak stać się wrogami dla naszego zdrowia. A na ich negatywny wpływ szczególnie narażeni są właśnie młodzi użytkownicy, pozbawieni odpowiedniej kontroli rodzicielskiej.

Jak rozpoznać, że „przyjaźń” z komputerem czy telefonem staje się uzależnieniem? Eksperci wśród objawów nałogowego korzystania z nowych technologii i internetu wskazują m.in. utratę kontroli nad czasem spędzanym w sieci i poświęcanie na tego typu aktywności coraz większej części dnia i nocy, kosztem innych obowiązków czy relacji z bliskimi. O uzależnieniu może świadczyć również traktowanie wirtualnego świata w kategoriach ucieczki od realnych problemów czy pojawiające się uczucie przygnębienia, niepokoju i rozdrażnienia w razie ograniczenia swobodnego dostępu do sieci.

Cybernałóg ma zaś skutki psychiczne i fizyczne: prowadzi do ograniczenia innych aktywności, problemów w kontrolowaniu emocji, wycofania i zaniedbywania relacji społecznych, problemów w szkole, pracy, ze zdrowiem.

Spędzanie długich godzin w sieci może powodować:

  • bóle głowy,
  • karku,
  • pogorszenie wzroku i słuchu,
  • zmęczenie,
  • osłabienie systemu odpornościowego.

W profilaktyce cybernałogów bardzo istotną rolę odgrywa rodzina. Z komputerów czy telefonów nie trzeba całkowicie rezygnować. Warto jednak precyzyjnie określić zasady ich codziennego użytkowania, dbać o higienę cyfrową oraz równowagę między światem online i offline. Dobrą praktyką jest np. wyznaczenie pór dnia bez nowych technologii, poświęconych na wspólny posiłek, aktywności, rozmowy czy organizowanie dziecku alternatywnych sposobów spędzania czasu - poza siecią.

Uwaga na dopalacze - to nowe narkotyki

Uzależnienie od nowych technologii to niejedyne zagrożenie czyhające na dzieci i młodzież. Podczas wakacji, gdy uczniowie cieszą się odpoczynkiem od szkoły i dużą ilością wolnego czasu, wyjeżdżają w towarzystwie rówieśników, są narażeni na kontakt z różnego rodzaju używkami: alkoholem, papierosami, narkotykami czy dopalaczami.

Te ostatnie - nazywane nowymi narkotykami - są szczególnie niebezpieczne. Mają bowiem dużą toksyczność i nawet niewielkie dawki wpływają na ośrodkowy układ nerwowy, a ich skład nie jest znany. Łatwo je przedawkować, zaś nieodwracalne skutki dla zdrowie może mieć już pierwsza dawka.

Podejrzewasz, że dziecko może mierzyć się z uzależnieniem? Nie czekaj, reaguj! Osoby uzależnione i ich bliscy pomoc mogą uzyskać, m.in. korzystając z telefonów zaufania: 800 199 990 - Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia (codziennie w godz. 16-21), 801 889 880 - Telefon Zaufania Uzależnienia Behawioralne (codziennie w godz. 17-22).

Uzależnieniom wśród nastolatków jest poświęcona kolejna odsłona cyklu „Środa z Profilaktyką” w internecie. Materiały edukacyjne dotyczące nałogów i ich skutków dla zdrowia dzieci można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ: www.nfz-krakow.pl i na profilu Akademii NFZ w YouTube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczne wakacje. Chroń dziecko przed cybernałogiem i dopalaczami - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska