Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.
1 kwietnia zmieni się lokalizacja jednego z miejsc takiej opieki. Dotychczas pacjentów z okolic Iwanowic, Kocmyrzowa-Luborzycy, Michałowic, Słomnik medycy przyjmowali w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Kocmyrzowie 38A. Od początku kwietnia gabinet doraźnej pomocy medycznej dla tego obszaru będzie działał w Słomnikach przy ul. św. Jadwigi Królowej 2. Poprowadzi go Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Zdrowia w Słomnikach.
Szpitalne Oddziały Ratunkowe - tu ratuje się życie
W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają SOR-y oraz izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami.
SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.
Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR / TOPR: 985 lub 601 100 300.
Za granicę z EKUZ
Ci, którzy Wielkanoc planują spędzić za granicą, powinni zapakować do portfela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.
EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli obywatele danego państwa ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci. Tak jest np. w przypadku kosztów ratownictwa górskiego, które należy pokryć z własnej kieszeni na Słowacji i w Austrii.
Od ręki, jeszcze przed wyjazdem na świąteczny odpoczynek, EKUZ można odebrać m.in. w:
- Krakowie,
- Nowym Sączu,
- Tarnowie,
- Oświęcimiu,
- Suchej Beskidzkiej.
Karta jest bezpłatna, indywidualna dla każdej osoby - także dzieci i młodzieży.
Zapytaj konsultanta Telefonicznej Informacji Pacjenta
Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem telefonu 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Konsultanci podpowiedzą również, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy jak skontaktować się z najbliższym szpitalem.
