Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak sprawić, aby małe wnętrze stało się większe

Katarzyna Piojda
Małe pomieszczenie wyda się większe, jeśli ściany będą białe albo w pastelowych kolorach.
Małe pomieszczenie wyda się większe, jeśli ściany będą białe albo w pastelowych kolorach. Homebook
Kolory ścian, odpowiednio ustawione lustra i lampy potrafią zdziałać cuda. To znaczy: są w stanie optycznie powiększyć pomieszczenia. Piszemy, jak tego dokonać w swoich małych czterech ścianach.

Nie trzeba zmieniać mieszkania na większe, żeby wydawało się ono większe – w tym powiedzeniu coś jest. Za sprawą odpowiedniego doboru kolorów, oświetlenia i luster można niemal każde pomieszczenie powiększyć, nadać mu oddech.

Ściany w małym pomieszczeniu

Znane rozwiązanie: gdy pomieszczenia są małe, warto w nich pomalować czy wytapetować ściany na biało albo w kolorach pastelowych, bo one spowodują, że metraż wyda nam się większy. Istnieją również mniej popularne pomysły na skorygowanie powierzchni. Warto pomyśleć nad kolorami, które dodadzą wnętrzu oddechu. Taką rolę pełni choćby niebieski. To kolor morza i nieba, a więc kojarzy się z otwartą przestrzenią. Jasnoniebieskie ściany wyglądają na bardziej oddalone od siebie. Podobną rolę pełni kolor zielony (niczym łąki). Dobrze jednak wybrać jasny odcień tej barwy, ponieważ ciemny może przytłaczać.

Inny pomysł to niejako ściany wchodzące na sufit. Dziwne, ale możliwe: kolorowa farba, którą pomalowano ściany, wychodzi kilka centymetrów na sufit. Propozycja ma zastosowanie przede wszystkim w niskich pomieszczeniach. „Wystająca" na sufit farba optycznie wydłuża ściany, sprawiając, że te wydają się wyższe.

Światło na małym metrażu

Nieprawda, że do małych pomieszczeń pasują jedynie niewielkich rozmiarów lampy. Zbyt skąpe sztuczne oświetlenie jeszcze bardziej pogrąży mały pokój. Lampa sufitowa powinna być dość duża, a jednocześnie płaska (odradza się lampy wiszące). Ciężkie, kilkuramienne żyrandole też nie znajdą w tym miejscu zastosowania. Praktyczne są za to plafony. Można je zamontować nawet w niewielkiej odległości od siebie. W pomieszczeniu w wersji mini każdy centymetr powierzchni jest na wagę złota. Nie ma miejsca chociażby na lampę stojącą. Warto natomiast zdecydować się na oświetlenie ledowe albo halogeny, umieszczone w kilku punktach na suficie lub na ścianie, przy suficie.

Znaczenie ma także materiał, z którego są wykonane lampy. Do małego pokoju dobrze jest zaprosić szklaną lampę ozdobioną kryształami. Pryzmat rozproszy światło, a do tego szklana lampa sprawia wrażenie lżejszej niż faktycznie jest.

Lustra optycznie powiększą mieszkanie

Im większe lustro, tym większą rolę pełni w pomieszczeniu. Niektórzy, wchodząc do domu pełnego luster, mają wrażenie, że jest on dwa razy większy niż w rzeczywistości. To właśnie za sprawą odbić lustrzanych. Lustro pełni kilka funkcji. Po pierwsze, jest praktyczne, bo pozwala przejrzeć się nam. Po drugie, samo w sobie może być ozdobą sypialni, salonu czy przedpokoju. Po trzecie, umieszczone w odpowiednim miejscu, jest w stanie wizualnie skorygować ściany.

Zbyt niskie pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe, jeżeli zamontujemy pionowe, dosyć wąskie, lecz wysokie lustro. Oryginalny efekt zapewnią również dwa lub trzy pionowe lustra umieszczone obok siebie – oczywiście, o ile powierzchnia ściany na to pozwoli – właśnie takie wąskie i długie.

Jeżeli pokój czy przedpokój są dosyć długie, lecz wąskie, można je nieco poprawić, montując pionowe lustro na dłuższej ze ścian, o ile nie jest ona zastawiona meblami. Sprawdzi się lustro niczym panorama – sięgające od sufitu niemal po podłogę. Kolejne rozwiązanie to lustro umieszczone na przeciwległych ścianach. Ono nie tylko spowoduje, że będziemy widzieli się z przodu i z tyłu, ale także optycznie poszerzy wnętrze.

A jaka tafla lustra pomoże nadać głębię wnętrzu? Takie rozwiązanie zapewnimy, jeśli w salonie czy sypialni zawiesimy lustro na ścianie za kanapą albo za niskimi meblami, choćby modułowymi. Lepiej jednak nie montować lustra bezpośrednio w ten sposób, żeby odbijała się w nim osoba leżąca na narożniku. To dlatego, że domownikowi, który akurat będzie wypoczywał, leżąc, będzie się wydawało, że naprzeciw widzi inną osobę, co z kolei zacznie go rozpraszać, a rozproszenie nie służy relaksowi.

Inne sztuczki powiększające mały pokój

W wąskim przedpokoju połóżmy dywanik w paski, które ułożone są prostopadle do dłuższych ścian pomieszczenia. Natomiast w małym pokoju możemy operować rozmiarem dywanu – mniejszy spowoduje, że powierzchnia podłogi wyda się większa, a to wpłynie na odbiór pomieszczenia.

Jeśli zależy nam, by mały stolik wydał się większy, połóżmy na nim serwetę lub bieżnik, które nie zakryją całego blatu. Mebel optycznie będzie wyglądał na większy.

Jeśli mimo małego metrażu, lubimy bibeloty we wnętrzach, za postawionymi na półce lub szafce ozdobnymi figurkami lub wazonami warto umieścić lampki led. Po zmroku, gdy je odpalimy, nie tylko wprowadzą atmosferę tajemniczości, lecz również sprawią, że wnętrze będzie wyglądało bardziej przestronnie. Jeśli mamy do wyboru: ozdoby matowe i błyszczące (odbijające światło), wybierzmy te drugie. One także pomagają optycznie powiększyć pomieszczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak sprawić, aby małe wnętrze stało się większe - RegioDom.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska