Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek, w którym ucierpieliśmy?

Redakcja
Gdy zostaliśmy poszkodowani w wyniku wypadku komunikacyjnego może nam przysługiwać odszkodowanie, zadośćuczynienie oraz w uzasadnionych przypadkach renta uzupełniająca (z tytułu zwiększonych potrzeb). Możliwość następczego dochodzenia tych roszczeń, uzależniona jest od wystąpienia negatywnych skutków wypadku komunikacyjnego na nasze życie zarówno w sferze materialnej jak i niematerialnej. Jeżeli w wyniku wypadku odnieśliśmy szereg obrażeń, może nam przysługiwać wiele roszczeń dzięki którym możemy uzyskać odpowiednie świadczenia.

Jednym z roszczeń przysługujących osobie, która odniosła szkodę jest odszkodowanie. Kwota świadczenia winna w tym przypadku pokrywać wszystkie odpowiednio udokumentowane koszty poniesione wskutek uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Jako poszkodowany możemy żądać od zobowiązanego (sprawcy) zwrotu kosztów leczenia takich jak:
• zakupu leków, opatrunków czy środków ortopedycznych;
• kosztów konsultacji i zabiegów medycznych;
• kosztów dojazdów na wizyty lekarskie i rehabilitację;
• kosztów nabycia niezbędnych sprzętów wymaganych w normalnym procesie leczenia;
• kosztów pozostawania pod konieczną opieką osób trzecich

Wysokość kwoty odszkodowania nie może jednak przekraczać kosztów faktycznie pokrytych przez poszkodowanego, w związku z wypadkiem.

W przypadku, gdy w wyniku wypadku komunikacyjnego utraciliśmy możliwość całkowitej lub częściowej zdolności do pracy zarobkowej możemy żądać od sprawcy wypadku tzw. renty uzupełniającej. Wysokość renty uzupełniającej ustala się w oparciu o porównanie dochodów poszkodowanego przed i po wypadku drogowym. Jeżeli odnieśliśmy w wypadku drogowym obrażenia i w związku z tym wzrosły nasze  potrzeby, możemy otrzymać rentę z tytułu zwiększonych potrzeb, która rekompensować będzie wszelkie wydatki, które dodatkowo musieliśmy ponieść.

Obok renty czy żądania odszkodowania jako osoba poszkodowana możemy domagać się zasądzenia odpowiedniej kwoty zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę, na którą składają się nie tylko cierpienia w wymiarze fizycznym ale również krzywda emocjonalna (cierpienie fizycznie i psychiczne). Celem zadośćuczynienia jest  złagodzenie ujemnych doznań i cierpień poszkodowanego, które wystąpiły lub mogą się jeszcze ujawnić w przyszłości. Wysokość zadośćuczynienia uzależniona jest każdorazowo od indywidualnego, konkretnego przypadku. Na wysokość zadośćuczynienia niewątpliwe wpływać będzie m.in. rozmiar i czas trwania doznanej krzywdy, cierpień fizycznych i psychicznych, natężenie bólu, długotrwałość leczenia, utrata perspektyw na przyszłość, wiek, a także nieodwracalne następstwa wypadku takie jak kalectwo czy też oszpecenie. Wysokość przyznanych zadośćuczynień niekiedy przekracza, kilku czy też kilkunastokrotnie odszkodowania przyznane przez ubezpieczyciela za szkody majątkowe na osobie. Ustalając odpowiednią sumę zadośćuczynienia ubezpieczyciel musi mieć na względzie, że życie i zdrowie człowieka są niewątpliwe dobrami najcenniejszymi a co za tym idzie trudno wycenianymi.

Żadnego z tych roszczeń nie uda nam się jednak wyegzekwować bez kompletnie zebranej dokumentacji a także fachowej pomocy prawnika. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciel podczas procesu przyjęcia szkody opierać się będzie głównie na dokumentacji jaka zostanie mu przedstawiona przez poszkodowanego. W pierwszej kolejności warto zatem zadbać o dokumentację potwierdzającą przebieg wypadku (w tym celu należy wezwać na miejsce zdarzenia policję lub sporządzić możliwie jak najdokładniejsze oświadczenie wskazujące na winę sprawcy oraz spisać jego dane takie jak nr dowodu osobistego, PESEL oraz numer polisy). Co do zasady odpowiedzialność odszkodowawczą za zaistniały wypadek komunikacyjny ponosi jego sprawca, w praktyce jednak odszkodowanie za szkodę komunikacyjną wypłacić będzie musiał ubezpieczyciel, u którego sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC.

Bezpośrednio po zdarzeniu warto jak najszybciej udać się do najbliższej placówki medycznej, w celu przeprowadzania badań powypadkowych. Do specjalisty warto udać się nawet wtedy, gdy bezpośrednio po wypadku nie odczuwamy żadnych dolegliwości, ponieważ te często pojawiają się z biegiem czasu. W trakcie trwania leczenia i rehabilitacji należy również gromadzić dokumentację potwierdzającą szkodę (m.in. rachunki, faktury) oraz tę potwierdzającą stan zdrowia (dokumentacja medyczna w tym m.in. wyniki badań, historie choroby). Z tak przygotowanymi dokumentami warto następnie udać się do prawnika, który przygotuje odpowiednie pismo do ubezpieczyciela.

O ile sam proces dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego jest dość prosty, o tyle uzyskanie adekwatnej wysokości należnych świadczeń jest bardzo trudne i czasochłonne. Granie na zwłokę oraz zaniżanie wypłacanych kwot odszkodowania stało się powszechną praktyką wielu towarzystw ubezpieczeniowych, które potrafią obniżyć wartość dochodzonego roszczenia nawet o 70 %.

W uzyskaniu pełnej wysokości należnego odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego pomóc może profesjonalny prawnik. Działania ubezpieczycieli mają na celu znalezienie argumentów umożliwiających uniknięcie wypłaty należnych poszkodowanemu pieniędzy. To właśnie prawnik broni interesów osoby poszkodowanej – w oparciu o specjalistyczną wiedzę oddala absurdalne nieraz dowody przytaczane przez agentów chcących uniknąć bądź zaniżyć wysokość należnej kwoty.

Pamiętaj, że jeżeli doznałeś obrażeń ciała jako pasażer, kierowca, pieszy, rowerzysta możesz dochodzić należnych ci świadczeń z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej sprawcy wypadku lub podmiotu zobowiązanego do naprawienia szkody.

lexpatronum

Źródło: Lex Patronum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska