https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak wyspowiadać się przed świętami w czasie pandemii? Czy grzechy można wyznać online?

Marcin Banasik
Julia Karasiewicz
W tym roku tradycyjna spowiedź będzie mocno utrudniona
W tym roku tradycyjna spowiedź będzie mocno utrudniona Aneta Zurek / Polska Press
Przed świętami Bożego Narodzenia katolicy tradycyjnie tłumnie wybierają się do spowiedzi, aby podczas uroczystych mszy świętych móc przystąpić do komunii świętej. W dobie pandemii wielu wiernych zadaje sobie pytanie, jak odbyć spowiedź, by nie narazić swojego zdrowia i życia. Okazuje się jednak, że spowiedzi nie można odbyć zdalnie. Do tego sakramenty niebędny jest bezpośredni kontakt osoby spowiadającej się i duchownego.

FLESZ - Tanieją mieszkania. Rekordowa liczba ofert sprzedaży

Podobny problem pojawił się wiosną, przed świętami wielkanocnymi. Jak go rozwiązano?

Choć nowoczesność umożliwia wiele zdalnych rozwiązań, nie sprawdzą się one w przypadku spowiedzi. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przed świętami Wielkiej Nocy 2020 podkreślił:

Nie jest możliwa spowiedź przez telefon lub Internet. Księża biskupi przypominają, że – zgodnie z dokumentem Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu – w przestrzeni wirtualnej „nie ma sakramentów”. Spowiedź, także w obecnych warunkach, jest możliwa tylko poprzez indywidualny i bezpośredni kontakt ze spowiednikiem, przy zachowaniu wszystkich zaleceń służb sanitarnych.

Jeśli nie w konfesjonale, to gdzie?

Ks. Paweł Rytel-Andrianik wskazuje, że najwłaściwszym miejscem sprawowania spowiedzi jest konfesjonał, jednak w szczególnych okolicznościach sakrament może zostać przeprowadzony poza nim. W warunkach pandemicznych Episkopat dopuszcza sprawowanie spowiedzi poza kościołem, w miejscach takich jak:

  • kaplica,
  • zakrystia,
  • sala katechetyczna,
  • biuro parafialne.

Spowiedź można odbyć też w innych lokalizacjach pozwalających na zachowanie prywatności i zasad bezpieczeństwa.
Nie mogę lub boję się przystąpić do spowiedzi. Co w takiej sytuacji? Pozostaje akt żalu doskonałego

Żal doskonały za grzechy

Do tematu braku możliwości przystąpienia do spowiedzi odniósł się abp Gądecki w orędziu, które wygłosił 4 kwietnia 2020. Arcybiskup podkreślił, że ówczesna sytuacja była szczególna i przypomniał o pewnym rozwiązaniu, które mogło i nadal może - także w kontekście Świąt Bożego Narodzenia - okazać się zbawienne dla wielu osób. Chodził o wzbudzenie żalu doskonałego za grzechy.

Poza okolicznościami, gdzie możliwa jest indywidualna spowiedź, wytyczne księży biskupów przypominają o - wskazanej w Katechizmie - możliwości uzyskania odpuszczenia grzechów ciężkich w sytuacji niemożności przystąpienia do pojednania sakramentalnego. - Abp Gądecki

Jeśli ma miejsce sytuacja, w której nie możemy przystąpić do spowiedzi i są ku temu poważne racje, wierny może wzbudzić akt żalu doskonałego, co przywraca go do stanu łaski. Na czym akt ten polega? Musi on w sobie zawierać zamiar wyspowiadania się jak najszybciej, gdy tylko będzie to możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

g
grzeg

Zerknąłem na te dotychczasowe wpisy i oczywiście jest tak, jak się spodziewałem. Pogarda, nawet nienawiść do naszej religii, chyba też do nas katolików.

Co za tym idzie, zadam proste pytanie: dlaczego wtrącacie się do spraw, które was nie dotyczą i wielkości których nie rozumiecie. Żyjcie tym swoim ateistycznym czy innym życiem, w porządku. Ale czy musicie tak ujadać? Po co?

X
XXI wiek halo

Lepiej sie nie przyznawać. Każda spowiedź może być wykorzystana przeciw Tobie. Oni to wiedzą - spróbuj wyspowiadać xiendza.

K
Karol

Ludziom trzeba pomóc wyjść z tej religijnej sekty, uświadamiać ich że są wykorzystywani, a nie wspomagać watykańskich okupantów w działaniu.

Jak można opowiadać swoje domniemane złe uczynki, osobom które nie zasługują na zaufanie. Marcin Luter spowiedź przedstawiał jako monstrualną maszynerię wprawioną w ruch na potrzeby nieuświadomionych prostych ludzi przez chciwych na grosz księży, którzy rościli sobie prawo do szafowania łaską Bożą według własnego upodobania. Dlatego też ludy w Europie które wyzwoliły się spod władzy Watykanu nie mają Konkordatów które gwarantują księżom przywileje, ale w swoich krajach wprowadziły podatek wyznaniowy i to wierni a nie państwo utrzymuje duchownych i świątynie.

Ludzie,jeżeli macie potrzebę wyznania Bogu grzechów, to róbcie to wprost bez grzesznych pośredników w sutannach, na których Bóg jeżeli istnieje patrzy z obrzydzeniem. Sami zadajcie sobie pokutę, a dzięki dobrym uczynkom będziecie lepszymi ludźmi niż ci zakłamańcy którzy wmawiają sobie , że jak odmówią trzy zdrowaśki po spowiedzi, to mogą od nowa grzeszyć.

p
poli

Czyście zwariowali? Namawiać dorosłych i poważnych ludzi do opowiadania obcym prywatnych szczegółów swojego życia w imię zgodności z baśniami? Szok!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska