Spis treści
Spowiedź wielkanocna
Okres Wielkiego Postu to dla katolików czas pokuty i nawrócenia. Część wiernych korzysta z okazji do spowiedzi z wyprzedzeniem, np. podczas rekolekcji wielkopostnych w swoich parafiach. Ale nie brakuje osób, które decydują się wyspowiadać dopiero tuż przed świętami. Zawsze też wielu jest chętnych i ustawia się wtedy w kolejkach do spowiedników w kościołach klasztornych.
Spowiedź jest sakramentem pokuty i pojednania, który polega na wyznaniu grzechów kapłanowi. Zgodnie z przykazaniem kościelnym każdy wierny zobowiązany jest przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty oraz przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą.
Przygotowanie do spowiedzi
Wierni przed przystąpieniem do spowiedzi powinni przeprowadzić rachunek sumienia. Przeanalizować swoje grzechy i w spokoju przemyśleć swoje postępowanie, tak aby jak najlepiej przystąpić do sakramentu pojednania. Przeprowadzając rachunek sumienia wierni zastanawiają się jakie grzechy popełnili oraz jak należy się z nich wyspowiadać. Okazuje się, że nie w wszystkich uczynków należy się spowiadać. Oto lista grzechów, których nie trzeba wymieniać podczas sakramentu pojednania. Przejdź do galerii i zobacz co znajduje się na liście.
Sobór Laterański IV w1215 r. wprowadził obowiązek dorocznej spowiedzi. Pierwsza spowiedź dziecka odbywa się zazwyczaj kilka dni przed Pierwszą Komunią Świętą.
Noc Konfesjonałów w Wielkim Tygodniu
Wiele kościołów organizuje przedświąteczne rekolekcje i ogólne spowiedzi. Przykładowo w Krakowie spowiednicy w wybranych kościołach są teraz dostępni nawet w środku nocy - w ramach przedwielkanocnej akcji Noc Konfesjonałów. Jest ona organizowana przez Kościół katolicki od 2010 roku.
Kiedy wypada Wielkanoc i jak ją obliczyć?
Datę Wielkanocyoblicza się na podstawie pierwszej wiosennej pełni księżyca, która następuje po równonocy wiosennej. Wielkanoc jest świętem ruchomym, co oznacza, że wypada w innym terminie każdego roku.
W 2025 roku Wielkanoc wypada stosunkowo późno, bo w niedzielę 20 kwietnia.
Święta Wielkanocne to bardzo ważny czas dla wiernych kościoła katolickiego. Upamiętniają one zmartwychwstanie Jezusa, który umarł za grzechy ludzkości. Okres uroczystością Wielkiej Nocy to czas przygotowań. Jednym z jej elementów jest święcenie pokarmów który w kościele katolickim. Pierwsze zapisy o święconkach pochodzą z VII wieku i dotyczą terenów Polski, Mediolanu i Rzymu
Ten materiał może Cię zainteresować: Kartki wielkanocne 2025
