Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak zatrzymać Ukraińców w Polsce. Wysokie wynagrodzenie to nie wszystko

AIP
Ukraińcy cenią postęp, jaki dokonał się w naszym kraju po roku ‘89.
Ukraińcy cenią postęp, jaki dokonał się w naszym kraju po roku ‘89. Andrzej Banaś
Czasy kiedy Polska była dla Ukraińców pierwszym wyborem zagranicznego miejsca zatrudnienia powoli odchodzą w zapomnienie. Polscy pracodawcy chcąc dalej prężnie rozwijać swoje przedsiębiorstwa i poszerzać zespoły, powinni zabiegać o pracowników z Ukrainy. Rozpatrując decyzję o pozostaniu Ukraińców w Polsce, należy wziąć pod uwagę dwie grupy czynników, które mają na nią największy wpływ – są to kwestie formalno-prawne oraz te związane z integracją, zaangażowaniem pracodawcy.

- Ukraińcy, którzy chcą zostać w naszym kraju na dłużej napotykają na swojej drodze wiele barier związanych z przedłużeniem pobytu. Chodzi przede wszystkim o skomplikowane procedury legalizacji zatrudnienia i pobytu oraz o długi czas oczekiwania na dokumenty – w niektórych województwach ludzie czekają po 7-9 miesięcy, by spotkać się z urzędnikiem. Często bywa tak, że dobrzy pracownicy, którzy zdążyli już zadomowić się w Polsce i wykazać w pracy, są zmuszeni do wyjazdu – tłumaczy Tomasz Dudek, Dyrektor Zarządzający OTTO Work Force.

Przeczytaj także:

Widać wyraźnie, że ogromnym ułatwieniem byłoby ujednolicenie procedur w każdym z urzędów, a także skrócenie czasu oczekiwania na dokumenty. Dobrym rozwiązaniem byłoby także wydłużenie czasu pracy na oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy do 18 miesięcy. Przy tak dużym napływie pracowników z Ukrainy są to niezwykle istotne problemy, które wymagają podjęcia w zasadzie natychmiastowych działań.

Ostatecznie na zmianach w PIT zapowiedzianych w ramach piątki Kaczyńskiego skorzystają nie tylko młodzi pracownicy, ale wszyscy zarobkujący. Niższa stawka podatku, podwyższone koszty uzyskania przychodu. Kto, ile i kiedy zyska na niższym PIT - kliknij po prostu w ten tekst a poznasz szczegóły.

Zwiększone zaangażowanie pracodawców

Osobną kwestią jest zaangażowanie pracodawców. Ich wsparcie jest szczególnie ważne dla pracowników, którym udało się przedłużyć pobyt. Zatrudniający powinni podejmować działania, mające na celu integrację Ukraińców w miejscu pracy. Coraz częściej pomoc pracodawców idzie dalej – znajdują oferty pracy dla rodziny pracownika, którą ten chce sprowadzić do Polski.

- OTTO Work Force przeprowadziło badania, z których wynika, że ok. 80 proc. przyjeżdżających Ukraińców ma co najmniej średnie wykształcenie, a połowa wyższe. To są ludzie, którzy przyjechali do nas z konkretnymi kompetencjami. Mają wysoką motywację do rozwoju, do pracy zgodnie ze swoim wykształceniem. Chcą się realizować. Liczą, że pracodawca zapewni im szkolenia, zaproponuje ścieżki rozwoju, programy talentowe. Oczywiście konkurencyjne wynagrodzenie jest także jednym z elementów pomagających podjąć decyzję o pozostaniu w Polsce – mówi ekspert.

Za co Ukraińcy cenią Polskę? 

- Według badań przeprowadzonych przez Otto Work Force Ukraińcy cenią postęp, jaki dokonał się w naszym kraju po roku ‘89. Doceniają wolność gospodarczą. Można powiedzieć, że za granicą odnaleźli normalność, której nie mogą znaleźć u siebie. Chwalą środowiska pracy, w których są zatrudnieni – szczególnie ważne są dla nich relacje przełożony – podwładny, a także dobre kontakty ze współpracownikami – podsumowuje.

Obejrzyj wideo:

Piątka Kaczyńskiego. Rząd sonduje komu zabrać, żeby komuś dać

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zatrzymać Ukraińców w Polsce. Wysokie wynagrodzenie to nie wszystko - Strefa Biznesu

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska