tajemnych korytarzy. Naukowcy są niemal pewni, że podczas prac natkną się na ciekawe znaleziska, bo Pilzno przez wieki było jednym z najważniejszych miast w regionie i krzyżowały się w nim główne szlaki handlowe.
Przeczytaj także: Tarnów: policjant ranny w wypadku
Pierwsze wykopy pokazały, że w Pilźnie istnieją trzy poziomy bruku z różnych okresów rozwoju miasta. - Pilzno położone jest na wzgórzu lessowym, jak Jarosław czy Rzeszów, a tam archeolodzy znaleźli wiele podziemnych przejść. Nie wykluczam, że i tutaj natkniemy się na tajemne tunele - mówi Andrzej Szpunar z Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
Liczące blisko pięć tysięcy mieszkańców Pilzno należy do 40 miast królewskich lokowanych przez króla Kazimierza Wielkiego w latach 1333-1370. Dzięki temu, opiece założyciela i króla Władysława Jagiełły (był w Pilźnie co najmniej pięciokrotnie, m.in. wracając spod Grunwaldu) oraz położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków kupieckich szybko się rozwijało i nabierało znaczenia, konkurując przez wieki z dużo większym dziś Tarnowem.
Odwierty pozwolą archeologom dokładnie sprawdzić, czy na Rynku w Pilźnie nie znajdują się jeszcze pozostałości ratusza, który kiedyś tu stał. Po wykonaniu badań i ich opracowaniu nic już nie będzie stało na przeszkodzie, by rozpocząć prace związane z odnowieniem płyty Rynku i rewitalizacją miasta. W opinii konserwatora, który zlecił wykonanie badań, roboty budowlane mogłyby uniemożliwić dokonanie ważnych odkryć archeologicznych.
Nowa koncepcja wyglądu pilzneńskiego h
Rynkupo remoncie - jak się dowiedzieliśmy w urzędzie miasta - zakłada przywrócenie mu zabytkowo-wypoczynkowego charakteru. Dlatego m.in. zapadła już decyzja o usunięciu z centrum zajezdni autobusowej.
Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Zobacz, jak wygląda prawda o kryminalnej Małopolscekryminalnamalopolska.pl
60 tysięcy złotych do wygrania.Sprawdź jak. Wejdź nawww.szumowski.eu