W pierwszej dziesiątce profesji o najwyższym prestiżu zawodowym znalazły się ponadto: górnik, pielęgniarka, inżynier pracujący w fabryce, nauczyciel, lekarz, rolnik oraz oficer zawodowy w randze kapitana. Jakie zawody znajdują się na samym dole hierarchii prestiżu? Najmniejszym prestiżem cieszą się profesje związane z polityką i sprawowaniem władzy.
Najgorzej oceniany jest działacz partii politycznej - jedynie 20 proc. badanych stwierdziło, iż zasługuje on na duże poważanie. Poseł na Sejm, radny gminny oraz makler giełdowy to kolejne zawody o stosunkowo niskim poważaniu społecznym - odpowiednio 32, 33 i 36 proc. badanych uważa, że zasługują na duży szacunek.
Co przyczynia się do niskiej bądź wysokiej oceny na skali prestiżu zawodów? - Od zawsze wysoko w hierarchii prestiżu sytuowali się przedstawiciele zawodów inteligenckich, wymagających długotrwałej edukacji, takich jak: profesor, nauczyciel, lekarz - komentuje Diana Turek, specjalista ds. rynku pracy z Sedlak & Sedlak. - W ostatnich latach nastąpiły też wyraźne zmiany - zawody oparte na pracy fizycznej zyskały na poważaniu. Wynikać to może z faktu, iż Polacy coraz bardziej cenią profesje dające konkretne kwalifikacje.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+