https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szanujemy ratowników, profesorów i... szewców. A kto w ogonie rankingu poważanych zawodów? Popularni wcale nie cieszą się uznaniem

Małgorzata Mrowiec
Zobacz w galerii zdjęć, które profesje cieszą się najmniejszym, a które największym uznaniem wśród Polaków
Zobacz w galerii zdjęć, które profesje cieszą się najmniejszym, a które największym uznaniem wśród Polaków
Które profesje są prestiżowe i szanowane w Polsce? Sprawdza to systematycznie instytut badawczy SW Research. Jego rankingi zawodów mogą być podpowiedzią dla tych, którzy zastanawiają się, kim zostać i jaką robić karierę. Jak się okazuje, od lat liderami w zestawieniu są osoby ratujące nasze życie i dobytek. Na samym końcu rankingu znajdziemy natomiast... gwiazdy internetu.

Pozycję lidera w rankingu 2024 (to obecnie najnowszy ranking, zestawienia 2025 jeszcze nie ma) po raz czwarty obronił zawód strażaka. Jest on poważany przez 84 proc. Polaków. Drugie miejsce - również tak jak w poprzednich latach - zajął ratownik medyczny, z wynikiem 83 procent. Za nimi uplasowały się zawody: lekarza (75,5 proc.) oraz pielęgniarki (75,2 proc.).

Pierwszą dziesiątkę najlepiej ocenianych profesji zamyka szewc, z wynikiem 60 procent. Nieco gorsze zdanie nasze społeczeństwo ma m.in. o nauczycielach (57,8 proc.), pracownikach sprzątających (57,2 proc.), informatykach (56,3 proc.), sędziach i adwokatach (odpowiednio 55 i 54,7 proc.). Dużo dalej są np. dziennikarze (33,6 proc.).

SW Research jednocześnie przeanalizował, jak na przestrzeni ostatnich lat zmienia się nasz stosunek do poszczególnych zawodów.

"Na uwagę zasługuje zawód sędziego, którego dobra passa nie opuszcza od lat - świadczy o tym ostatni skok o 3 pozycje w górę oraz stabilny wzrost od 2021 r. Po dwóch latach spadków swoją pozycję odbudowuje zawód robotnika wykwalifikowanego(tokarz, murarz). Od dwóch lat w rankingu pozycję poprawia pracownik sprzątający, wracając do swojego poziomu z 2021 roku" - wymieniali autorzy rankingu.

Zwrócono też uwagę, że profesja "przedsiębiorca w dużej firmie" po ogromnym spadku w 2023 roku wraca do poziomu z lat 2021-2022, notując największy wzrost pośród zawodów w rankingu 2024 (+5 pozycji).

Natomiast jeśli chodzi o spadek poziomu prestiżu, odnotowano m.in. następujące tendencje:

  • najbardziej spektakularny regres (-6 pozycji) dotyczy zawodu rolnika indywidualnego w średnim gospodarstwie. Jeszcze w 2021 r. przedstawiciele tego zawodu zamykali TOP 10 rankingu, aby w 2024 r. znaleźć się na granicy trzeciej dziesiątki zestawienia

  • koniec dobrej passy dla informatyka i analityka systemów komputerowych - po dwóch latach przedstawiciele tej profesji opuścili pierwszą dziesiątkę i wrócili do pozycji sprzed trzech lat

  • coraz gorzej postrzegany jest zawód księgowego - po istotnym załamaniu w 2023 roku zaobserwowano kolejny spadek, o 2 pozycje.

Najmniej szanowana dziesiątka, z końca zestawienia, prezentuje się następująco:

  • minister (25,5 proc.)

  • ksiądz (25,2 proc.)

  • pracownik infolinii/call-center (24,8 proc.)

  • radny gminny (24,8 proc.)

  • trener biznesu/coach (24 proc.)

  • rekruter, HR-owiec (23,7 proc.)

  • poseł na Sejm (19,7 proc.)

  • działacz partii politycznej (14,4 proc.)

  • youtuber (12,9 proc.)

  • influencer (12,2 proc.).

Im nie ufamy, nisko oceniamy

Przedstawiciele czterech specjalności z niechlubnych ostatnich pozycji w tej samej kolejności pojawili się również rok wcześniej. Jak ocenił instytut badawczy, "konsekwentnie niskie oceny polityków i twórców cyfrowych mogą wynikać z percepcji braku bezpośredniego wkładu w dobro społeczne, a także z negatywnych skojarzeń związanych z ich działalnością".

- W przypadku obydwu specjalności można mówić o efekcie rozczarowania, a także braku zaufania potęgowanego przez atmosferę ostatnich afer i skandali (np. tzw. afera wizowa, inwigilacja systemem Pegasus - w przypadku świata polityki, czy tzw. Pandora Gate, jeżeli chodzi o środowisko twórców cyfrowych) - komentowała Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager z SW Research.

Uznano ponadto, że spadek prestiżu takich zawodów jak informatycy czy księgowi może wynikać ze zmieniających się warunków rynkowych, zwłaszcza z postępującej automatyzacji zadań.

Poznaj pierwszą, najlepszą dziesiątkę

Polacy w 2024 r. po raz czwarty wystawili ocenę przedstawicielom różnych profesji. Ranking objął 40 kategorii. SW Research przeprowadził badanie na reprezentatywnej próbie 1011 Polaków w wieku 16-80 lat.

Pierwszą dziesiątkę najbardziej poważanych zawodów 2024 prezentujemy na kolejnych zdjęciach w naszej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska