Misja miała na celu promocję polskiej muzyki na egzotycznym rynku japońskim.
- Do projektu zakwalifikowało się w sumie siedem podmiotów, działających w branży muzycznej i reprezentujących szeroki wachlarz gatunków muzycznych. Nasz chór był jedynym przedstawicielem muzyki klasycznej - opowiada Aleksandra Topor, kierownik artystyczna Puellae Orantes.
Zespół do prezentacji przygotował się profesjonalnie. Służyć temu miał m.in. film promocyjny, w którym znani artyści rekomendują tarnowski chór oraz specjalnie opracowany folder. Z misją handlową do Japonii pojechała Patrycja Kierońska, była chórzystka, na co dzień zawodowo zajmująca się marketingiem.
- Japonia jest drugim na świecie rynkiem muzycznym pod względem wielkości sprzedaży. Odmiennie od Europy, tam wciąż stawia się przede wszystkim na produkt fizyczny. Muzyka w ponad 70 procentach rozprowadzana jest w sposób tradycyjny - na krążkach CD i winylach, a nie za pośrednictwem internetu - wyjaśnia Patrycja Kierońska.
W Tokio spotkała się z przedstawicielami japońskiego rynku muzycznego, m.in. z maestro Chikara Imamurą - wybitnym dyrygentem i promotorem polskiej muzyki w Japonii, a także z dyrektorem generalnym wytwórni King Records. W trakcie misji zaprezentowana została sylwetka chóru, jego dorobek artystyczny i fonograficzny.
- Ten jest ogromny i liczy już ponad sto utworów, które zostały wykonane specjalnie dla nas. Naprawdę mamy się czym pochwalić, a potencjalni zainteresowani mają w czym wybierać - zauważa Aleksandra Topor.
Przedstawiciele chóru zdają sobie sobie sprawę z tego, że na pierwsze, wymierne efekty misji przyjdzie poczekać, bo Japończycy nie są impulsywni i wpierw muszą wszystko przemyśleć, ale są dobrej myśli.
- Pierwsze reakcje są bardzo pozytywne, jesteśmy na etapie wymiany maili. Japończycy ogromnie cenią sobie folklor oraz muzykę Chopina, a my mamy w swojej fonotece wiele nagrań, w których właśnie te motywy mocno wybrzmiewają - dodaje Aleksandra Topor. W grę wchodzi m.in. nagranie płyt, dedykowanych specjalnie na rynek japoński, a także koncerty w Kraju Kwitnącej Wiśni.
Swego rodzaju przymiarką do przyszłej obecności chóru na rynku azjatyckim będzie planowany na przełom lipca i sierpnia wyjazd do Tajpej na Tajwanie. Puellae Orantes wystąpi tam podczas jednego z najważniejszych festiwali chóralnych na świecie.
Wcześniej, bo już 25 maja, Puellae Orantes można będzie usłyszeć w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Na tym koncercie chórzystki będą promować swoją najnowszą płytę „Missa Pro Patria”. Jest to porywające dzieło, będące swoistego rodzaju kalendarium historii naszego narodu, zawierające muzyczne motywy bliskie sercu każdego Polaka - od pieśni "Boże coś Polskę" poprzez polonezy i mazurki Fryderyka Chopina, aż do "Bogurodzicy" i "Mazurka Dąbrowskiego".
Wykonawcami "Missa pro Patria" będą artyści, którzy nagrali promowaną płytę. Obok Dziewczęcego Chóru Katedralnego "Puellae Orantes" wystąpi orkiestra - "Sinfonia Galicya", której twórcą jest Piotr Tarcholik - I koncertmistrz Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, a całość poprowadzi światowej klasy dyrygent - Alexander Humala, laureat wielu prestiżowych nagród i stypendiów. Jako dyrygent symfoniczno-operowy, współpracował m.in. z Operą Wrocławską, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Narodowej w Warszawie, czy Liońską Operą Narodową. Jest głównym dyrygentem i dyrektorem artystycznym Białoruskiej Państwowej "Capella Sonorus".
Oprócz "Mszy za Ojczyznę", chór zaprezentuje też formę muzyczną, pochodzącą z innej epoki. Będzie to "Missa sub titulo Sancti Leopoldi" Michaela Haydna, przy akompaniamencie organowym Marcina Kucharczyka. Pierwszą część koncertu zakończy "Te Deum" Josepha Haydna, sławnego klasyka wiedeńskiego.
- Koncert będzie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Nie planujemy na razie kolejnych w tak dużym składzie. Organizowany jest w wyjątkowym czasie, stąd warto zrobić mamom prezent i zabrać ich do Lusławic na to niezwykłe wydarzenie - zachęca ks. Władysław Pachota, założyciel i prowadzący tarnowski chór.
FLESZ - 10 matek, które zmieniły świat
